Saner'den önemli açıklamalar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Kıbrıs

Saner’den önemli açıklamalar

Saner'den önemli açıklamalar

İstenmeyen ve acı veren ölümlü trafik kazalarının en büyük sebebinin aşırı sürat olduğunu ifade eden Bakan Saner, karayollarında alınan emniyet tedbirleri, trafikte standartların yükseltilmesi ve kalitenin artırılması için yapılan çalışmaların netice verdiğini kaydetti ve KKTC’nin 2012 yılında, ölümlü trafik kazaları sayısında AB ortalamalarının altına indiğine dikkat çekti.
Göreve geldikleri günden itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla ülke genelindeki karayolları ağında yaptıkları yatırımlar, süren inşaatlar ve çıkılan ihalelere bakıldığında, 2020 hedeflerini 2015’e çektiklerini vurgulayan Saner, projelerin tamamlanmasıyla 2015 yılı sonunda toplamda 327 kilometrelik bölünmüş yol ağının halkın hizmetine sunulmuş olacağını ifade etti.

Bakan Saner, Lefkoşa’da, trafik konusunda en çok sıkıntı yaşanan bölgelerden olan Gönyeli Çemberi’ndeki sıkışıklığın da, inşaatı süren Lefkoşa Çevre Yollarının tamamlanmasıyla giderileceğini söyledi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Bakanlığın ve Karayolları Dairesi’nin, ülke genelinde karayollarında yaptığı çalışmalar ve yatırımlar hakkında TAK muhabirine açıklamalarda bulundu.

Saner, 2010 yılında ülkede 124 kilometre bölünmüş yol ağı ile 37 kilometre yol aydınlatılması bulunduğunu, bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar sonrasında mevcut yollara 2012 sonu itibariyle 126,5 kilometre daha eklediklerini kaydetti.

İmkan yarattıkça yolların aydınlatılması ve korkulukların yapılmasını sürdüreceklerini ifade eden Saner, şartnamelere göre, süren yol inşaatlarının en geç 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması gerektiğini, ancak bu inşaatların daha önce bitirilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

“2020 HEDEFLERİNİ 2015’E ÇEKİYORUZ”

Saner, Metehan-Güzelyurt Yolu, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu, Lefke-Güzelyurt yolu, Alsancak-Güzelyalı yolu, İskele-Bafra yolu yapımlarının sürdüğünü, 2014 yılında Değirmenlik-Girne-Çatalköy, Çatalköy-Girne Merkez, Ercan-İskele, Dörtyol-Türkmenköy yollarına başlanmasının hedeflendiğini ifade ederek, tüm inşaat ve ihalelerin tamamlanmasıyla 327 kilometre bölünmüş yol ağının 2015 yılı sonu itibariyle halkın hizmetine açılacağını vurguladı.

Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan protokoller gereği 2020’de ulaşılması beklenen hedefleri 2015’e çekeceklerini vurgulayan Saner, bölünmüş yollar dışında birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yollarda da iyileştirme çalışmaları ve inşaatları sürdürdüklerini kaydetti.

Saner, Metehan-Güzelyurt, Dipkarpaz Balıkçı Barınağı Şelonez yolunun yapım halinde olduğunu, Yeşilırmak-Bademliköy-Gemikonağı yolunun tamamlandığını, Ercan Yonca kavşağı-Haspolat kavşağı yonulun bakımının tamamlandığını ve son kat asfaltının da yakında serileceğini, Turunçlu-Vadili ile Haspolat Sanayi Bölgesi yolunun da tamamlandığını anlattı.

“METEHAN-ALAYKÖY YOLU BU YIL SONUNDA TAMAMLANACAK”

Metehan-Alayköy yolunun bu yıl sonu tamamlanacağını, Gönyeli-Yenikent bölgesinin de bu yola bir köprü kanalıyla bağlanacağını ifade eden Saner, bu düzenlemelerin ardından özellikle sabahları Güzelyurt, Gönyeli ve Girne’den gelen araçların yoğunluğu dolayısıyla sıkışan Gönyeli Çemberi’nin rahatlayacağına işaret etti.

“RİNG ROAD” SİSTEMİ

Lefkoşa’ya yapılacak “Ring Road” sistemi ile trafiğin rahatlayacağına inanç belirten Saner, bu sistemin ilk ayağının Atatürk Öğretmen Akademisi’nden başlayıp bakanlıklardan geçip, Dereboyu-Metehan ve Metehan-Alayköy güzergahını kapsayacağını, ikincisinin ise Alayköy’den başlayıp Gönyeli, Lefkoşa-Girne anayolunun alt-üst geçit ile bağlanmasıyla Sanayi Bölgesi arkasından Hamitköy, oradan da Haspolat’a bağlanmasıyla sistemin tamamlanacağını kaydetti.  

TAMAMLANAN YOLLAR

Metehan-Dereboyu, Dörtyol-Geçitkale, İskele-Gazimağusa ve Kuzey Sahil Yolunun tamamlandığını dile getiren Saner, bakanlık olarak karayolları ağına yaptıkları korkuluk, aydınlatma ve iyileştirme çalışmalarının, hiç istenmeyen bir olay olan ölümlü trafik kazalarını da azalttığını kaydetti.

Saner, Türkiye ile yapılan 2013-2015 Ekonomik Program kapsamında karayollarına yatırımların süreceğini, bu kapsamda belli bölgelere 13 adet alt-üst geçit yapılacağını, ışıklandırma ve korkuluk çalışmalarının süreceğini, 50 adet baş üstü levhanın hizmete gireceğini anlattı.

Tüm bu emniyet tedbirleri, standartların yükseltilmesi ve trafikte kalitenin artırılması çalışmalarının netice verdiğini ifade eden Bakan Saner, trafik kazalarındaki ölümleri de 2012 yılında AB ortalamalarının altına çektiğini kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ekonomik Protokol’de yer alan toplu taşıma konusunda da İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile çalışma yapacaklarını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar