Saner: Şartnamenin Takipçisiyiz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Saner: Şartnamenin Takipçisiyiz

Saner: Şartnamenin Takipçisiyiz

NE YAZILDIYSA O… Bakan Ersan Saner,  24 Mayıs 2012 tarihli Ercan Havaalanı Şartnamesi'nin gereğini yerine getirdiklerini söyledi ve "İhaleden ve şartnameden haberleri yok. Tam bir komedi yaşanıyor. Biz ne söz verdiysek, şartnamede ne yazıldıysa onları yerine getiriyoruz, getireceğiz" dedi

Gizem ÖZGEÇ


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Değirmenlik Belediyesi'nin Ercan Havaalanı'ndan yolcu başına aldığı 5 TL’lik katkı payının kaldırılmasına yönelik basında çıkan iddialara yanıt verdi.
Saner,  24 Mayıs 2012 tarihinde imzalanan Ercan Havaalanı’nın “işletme  haklarının devredilmesine ilişkin” ihale gereklerini yerine getirdiklerini kaydetti ve Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal'ı, "bilinçsiz açıklama yapmakla" suçladı.  Saner, "Ne yazık ki ne açıklama yapan vekillerin ne de belediye başkanının ihaleden ve şartnameden haberleri yok. Tam bir komedi yaşıyoruz.  Ne söz verdiysek, şartnamede ne yazıldıysa onları yerine getiriyoruz, getireceğiz" dedi.

“Kime rant sağlayacakmışız?”
Saner, Taşyapı'nın nereden ne kadar alacağının şartnamede belli olduğunu, kimseye rant sağlamak gibi bir niyetleri olmadığını kaydetti. Saner,  12 Haziran 2012'de ilgili Bakanlar Kurulu'nun görüşüne verdikleri ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yasayı onaylatarak Meclis'e gönderdiklerini, bunun için  Savcılık görüşünün de alındığını anımsattı. Saner, ancak Meclis'in tatile girdiğini daha sonra kurultay sürecine girildiğini ve yasanın 6 Ocak 2013'ten itibaren geçtiğini de hatırlatarak, "Sanki şirket için yasalaşmış gibi bir algı oldu. Bu doğru değil" diye konuştu.

“Şartname ne diyorsa onu uyguluyoruz”
Saner, şartnamenin aynısını uyguladıklarının da altını çizdi ve "Biz şirkete nereden gelir elde edeceğini söyledik. Herkes şartnameyi okuyabilir. İnternette bulabilirler.  Bizim Değirmenlik Belediyesi'ne karşı siyasi bir tavrımız olamaz. Geçen ay Turizm Bakanlığı ile ilgili geçirilen yasada turizm katkısından 34 TL kesinti yapıldı, ancak kimse yaygara koparmadı. Şimdi Değirmenlik Belediyesi’nde 5 TL kesileceğinde, kıyamet koptu. Turizm Bakanı UBP'li. Tek  başımıza hükümetteyiz biz" diye konuştu.

“300 bin kişi 3 Euro az ödeyecek”
Saner, Ercan'da şu anda çıkış ücreti 41,5 Euro olacakken, bunu 15 Euro'ya sabitlediklerini bunun da 35 liraya denk geldiğini söyledi. Saner, şunların altını çizdi:
"Şimdi 300 bin KKTC vatandaşı düşük ücret ödeyecek. 12 bin kişi de bu 300 bin kişinin içindedir. 300 bin kişi Ercan'dan her çıkışında 3 Euro az ödeyecek. Her bir vatandaşımın indirekt olarak cebine 6,5 TL girecek. Bir aile olarak çıkarlarsa 30 TL ceplerinde kalacak."

“Yazdığımızı yapmak zorundayız”
Saner, hangi tedbirlerin konulacağının yazıldığını, ilgili şirketin de ona  göre ihaleye girdiğini vurguladı. Saner şunları söyledi: "Kar paylaşımından, ciro paylaşımından oran verdi. Hesabını yaptı. Biz hiçbir şeyi daha sonradan ihaleye koymadık. Yakıta kadar yazdık.  Devlet olarak ne dediysek arkasında durmak zorundayız. Şartnamenin arkasında duruyoruz.  Biz ihaleye çıkacağımız zaman kimin alacağını bilmiyorduk. Şimdi kime, niye rant sağlayalım?  Böyle bir şey olamaz. Taşyapı, 15 Euro'dan bir cent fazla alamaz.  O bir cent'i de devlet alır, KKTC vatandaşım faydalanır.  Ne yazık ki, kimse yolcu çıkış ücretlerinin  ucuzladığını yazmıyor. "

“Özelleştirme bazıları tarafından kabullenilmedi”
Saner, Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesinin büyük bir olay olduğunu, halkın bir kısmının hala daha durumu kabullenemediğini belirtti.  “Ercan'ın altından illa bir şeyler çıkarmaya çalışıyoruz. Kötü noktalara taşımak istiyorlar” diyen Saner, artık dünyayla aynı dili konuşmanın vaktinin geldiğini vurguladı.  Saner, "Dünyanın neresinde devlet havaalanı kaldı?" diye sordu.

“Ben de pay alıp proje yapmak isterdim”
Saner ayrıca şunları ifade etti:
"Havaalanından sorumlu bakanlık biz, Ercan'ın idamesini bakım onarımını yapan biz, temizliğini yapan kimdi 31 Ocak'a kadar? Yine biz. Giriş çıkış yapanlardan ücret alıyor muyduk? Hayır. Fon adı altında Turizm Bakanlığı ile belediye alıyordu. Ben de isterdim para alayım ve proje yapayım. Ben buradan gelir almıyorum temizlemem demedim. İsyan etmedim. Ben para almadım
aletli iniş sistemini kuramıyorum demedim.  Sayın başkanın aldığı parayla yılda ki tane sistem kurarım. Bir sistemi mi olması lazım güvenlik için, yoksa bölgeye yapılacak yatırım mı?"

“Derdi olan gelir benimle görüşür”
CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun açıklamalarını da değerlendiren Saner, "Özkan Bey kendi dönemlerinde  bir günde Değirmenlik Belediyesi’nin, Lefkoşa'ya alındığını unuttu herhalde" dedi. Saner, Yorgancıoğlu'nun hiçbir şey söylemeye hakkı olmadığını kaydetti. Saner, Değirmenlik Belediye Başkanı  Osman Işısal'ın ise, kendileriyle istişare etmediğini söylediğini anımsatarak, "Benimle niye görüşsünler?  
Şartnamede ne diyor?
"MADDE 13: Görev konusu tesise tahsis edilecek gelirler
Görev konusu işle ilgili olmak ve ciro paylaşımı suretiyle işletme hakkı verilecek olan Tesis’e münhasır olmak üzere tahsis edilecek gelirler aşağıda belirtilmiş olup, bu gelir kalemlerinden giden yolcu servis ücret tarifesi (Havaalanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasasındaki Muafiyetler Hariç), işletme süresi boyunca 15 Euro olarak İdare tarafından Görevli Şirkete garanti edilmiştir. İşletme süresi içerisinde bu tarifenin 15 Euro’dan düşük uygulanması halinde uygulanan ücret ile 15 Euro arasındaki fark her üç aylık dönemin sonunu izleyen 15 (on beş) gün içerisinde gerçekleşen giden yolcu sayısı ile çarpılarak bulunacak tutar üzerinden Görevli şirkete idare tarafından ödenecektir. Giden yolcu ücret tarifesinin 15 Euro üzerinde uygulanması halinde ise uygulanan tarife ile 15 Euro arasındaki farkın gerçekleşen giden yolcu trafiği ile çarpımından elde edilecek tutar görevli şirket tarafından her üç aylık dönemin bitimini müteakip 15 (on beş) gün içerisinde İdare’ye ödenecektir. 

–   Köprü, 400 Hz., su 
–   Konma, konaklama gelirleri,
–   Giden yolcu servis ücret geliri,
– Her türlü kira, hasılat payı, arazi tahsisi, yer tahsis ve reklam gelirleri,
–   Aydınlatma gelirleri,
–   Emniyet tedbirleri gelirleri,
–   Follow-me gelirleri,
–   Diğer PAT saha gelirleri
– Havaalanında kamu kurum ve kuruluşları dışındaki kişi ve kuruluşlara  tahsis edilen yerler için tahakkuk  ettirilen ısıtma–havalandırma  gelirleri   ile    buralara sağlanan elektrik ve su gelirleri,
–    Kontuar gelirleri,
–   CIP gelirleri,
–   Otopark gelirleri, (idare sorumluluğundaki mevcut ve yapılacak
        olan tesislerin otoparkları hariç)
–   Uçuş bilgi, telefon,teleks, anons, diafon vs. gelirleri,
–   Film çekme gelirleri,
–   Emanet odaları gelirleri,
–   Yakıt ikmali imtiyaz gelirleri,
–    Muayene tedavi gelirleri,
–    Yer hizmetleri gelirleri
–    Konferans ve toplantı salonu gelirleri"

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar