Gözler Sayıştay’da - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
Kıbrıs

Gözler Sayıştay’da

Gözler Sayıştay’da

İLK KALEMDE 194 KİŞİ… LTB içerisinde, intibakları yasaya aykırı yapılan 194 kişi tespit edildi. Sayıştay Başkanlığı, önce rakam olarak tespit ettiği 194 kişinin şimdi de isimlerini belirleyen çalışmayı yapıyor. İlk etapta 194 kişinin durdurulması gündemde

GELİR MAAŞA YETMİYOR… LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, belediyenin 33 milyon TL yıllık gelirinin, 56 milyon TL sadece maaş gideri olduğunu açıkladı. 2.5 milyon TL’lik aylık devlet katkısının tamamı da borçlara kesiliyor. LTB ise halen çek yasağında


120 MİLYON TL BORÇ… Belediyenin şu ana kadar 120 milyon TL borcu tespit edildi. Bu borcun 40 milyon TL’si Sosyal Sigorta ile İhtiyat Sandığı’na. Borçlanmanın yasal olmadığı savunulan özel finans kuruluşlarına ise 35 milyon TL borç bulunuyor. LTB, uluslararası kuruşlara da aidat ödeyemedi. Elektrik Kurumu, Telefon Dairesi ve Belediyeler Birliği de alacaklılar arasında

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu, belediyenin borçlarına yönelik yaptığı açıklamada, çarpıcı rakamlar verdi. LTB’nin devletten aldığı aylık 2.5 milyon TL, belediye kasasına düşmeden borçlulara kesiliyor.
LTB’de 120 milyon TL birikmiş borç tespiti yapılırken, 35 milyon TL’si, yasallığı tartışılan finans şirketlerine. Yıllık 33 milyon TL geliri bulunan LTB, sadece maaşları ödeyebilmek için 56 milyon TL kaynak yaratmak durumunda.
Gelinen aşamada ciddi bir mali açmaz yaşayan Lefkoşa Türk Belediyesi, personel konusunda adım atmakta kararlı. Atılacak adım ise, Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan raporla kesinlik kazanacak.
Sayıştay Başkanlığı, daha önce hazırladığı raporlarda, personel yapısındaki çarpıklıklara dikkat çekerek, 194 kişilik bir grubun şu anda belediye kadrolarında olmaması gerektiğini belirtmişti. Sayıştay Başkanlığı, bugünlerde yaptığı ve sona geldiği çalışmasında ise, isim isim bu 194 kişiyi tespit etmeye başladı. Raporun mayıs ayı içerisinde belediyeye verilmesi bekleniyor.
LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, LTB sınırları içerisindeki muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, belediyenin mali durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu toplantıda yaptığı konuşmada muhtarların halk iradesi ile seçildiğini belirterek, LTB olarak muhtarlara büyük önem verdiklerini söyledi. Muhtarların kendi bölgelerindeki vatandaşlarla birebir temas halinde olduğuna vurgu yapan Fellahoğlu, muhtarlarla her dönem iş birliği içinde olmak istediklerini belirtti.

Gelirler maaşa yetmiyor
Belediyenin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Fellahoğlu, LTB yönetimi olarak bir yandan mali sıkıntılarla uğraşırken bir yandan da halka hizmet vermek için çalıştıklarını söyledi.
Belediyenin bugün itibarı ile gelir gider dengesi yönünden sürdürülebilir bir durumda olmadığına dikkat çeken Fellahoğlu, belediyenin 33 milyon TL yıllık gelirinin, 56 milyon TL ise yıllık personel giderinin olduğunu belirtti.
Fellahoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bu durumu bu şekilde sürdürme niyetinde değiliz. Zaten bu durum bu şekilde süremez. Maalesef geçmiş yönetim döneminde böyle bir durum yaratılmıştır. Aylık 2 buçuk milyon TL’lik bir devlet gelirimiz var. Ancak bu miktarın tümü borçlara gitmektedir. Topladığımız tahsilatla sadece personelimizi ve diğer ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyoruz.
LTB halen çek yasağındadır. Ve bu yasağın kalkabilmesi için 1 yıl geçmesi gerekiyor. Belediyenin şu an 120 milyon TL borcu vardır. Bu borcun 40 milyon TL’si Sosyal Sigorta ile İhtiyat Sandığı borcuna aittir. Bunun 35 milyon TL’si ise özel finans kuruluşlarına olan borçlarımızdır.
Elektrik Kurumu, Telefon Dairesi, Belediyeler Birliği ile dış üyelik borçlarımız da vardır. Maalesef belediyemiz ilerisi düşünülerek yönetilmemiştir.”

Temel sorunlarla mücadele başladı
Fellahoğlu, yanlış yönetim kararları ile Lefkoşa’nın kötü bir duruma sokulduğunu belirterek, “Hemen hemen birçok konuda alınan yanlış yönetimsel kararlar sonucunda maalesef belediyemiz bugün bu durumdadır. Ancak şu da bir gerçek ki kentimizin temel sorunları vardır ve şartlar ne olursa olsun gidermek zorundayız” dedi.
Fellahoğlu şöyle devam etti:
“Koşullar ne olursa olsun bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz ve belediyemizi, kentimizi normalleştireceğiz. Bunun için en başta çalışanlarımıza büyük görev düşmektedir. Şunu da belirtmek istiyorum ki çalışanlarımızın 2 aylık maaş alacağı olmasına karşın bugün itibarı ile tüm çalışanlarımız özverili bir şekilde çalışmakta, işlerini en iyi şekilde yapmaktadırlar.”

Fellahoğlu: Rapor ne derse, onu yapacağız

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu, LTB’de mevcut yapının sürdürülebilir olmadığına işaret ederek, mevcut yapının sürdürülebilir hale getirilmesi için öncelikle LTB’nin personel giderlerinin azaltılması gerektiğini söyledi.
LTB’nin gelirlerinin de artırılmasının önemine işaret eden Fellahoğlu, “Belediye gelirlerinin artırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Geçen yıl bu dönem günlük 50 bin TL civarında olan belediye geliri bugün günlük 140 bin TL’ye ulaşmıştır” dedi.
LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde önümüzdeki süreçte neler yapılacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapmak için önce Sayıştay Başkanlığı’nın raporunun çıkması gerektiğini kaydetti.
Fellahoğlu, “Bir an önce Sayıştay Başkanlığı’nın raporunun çıkmasını bekliyoruz. LTB’de önümüzdeki süreçte Sayıştay Başkanlığı’nın raporuna göre hareket edeceğiz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar