Sandy yıktı geçti! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Köşe Yazarları

Sandy yıktı geçti!

Geçen cumartesi, Kıbrıs’ta katıldığım konferansın bittiği gün, Ara Bölge’de arkadaşlarla oturup sohbet etmiştik. Açık ve güneşli bir gündü, hatta hafif yanmıştım; Kıbrıs’ta olduğum sekiz gün boyunca tipik, her şeyi ağırdan alma ve çok fazla düşünmeden yaşama tavrı burada sanki tavan yapmıştı. Bir gün sonra, pazar günü Londra’da havaalanında, New York’a gelmek için beklerken, New York şehri belediye başkanı Bloomberg’in BBC’de canlı yayınlanan basın toplantısını izleyince bu tavırdan irkilerek çıkmıştım. Bloomberg akşam yediden itibaren toplu ulaşımın durdurulacağını ve alınan diğer önlemleri anlatıyordu. Sandy isimli kasırganın ne kadar şiddetli olacağını ve daha da önemlisi, yaşadığımız kasabanın da kasırganın yolu üzerinde olduğunu ancak o zaman görmüştüm. New York’a olan uçuşların birbiri ardına iptal edilmeye başlaması ve elektronik posta kutuma bizim üniversiteden gelen pazartesi ve salı günlerinde okulun kasırga nedeniyle kapalı olacağını söyleyen mesajın düşmesi tedirginliğimi had safhaya çıkarmıştı.
* * *
Pazar öğleden sonra, Londra’dan New York istikametine kalkan en son uçağa bindiğimde, en azından kasırga sırasında evde ailemin yanında olacağımı düşünmek beni rahatlatmıştı. Gece yarısına doğru vardığımız, normalde kalabalık ve gürültülü olan havaalanında neredeyse in cin top oynuyordu. Eve kadar olan ana yollar, ara yollar da öyleydi.
* * *
Pazartesi sabah kalktığımızda, yine durum pek farklı değildi. Hafif hafif esen fakat durmadan hızlanan ve delilenmeye başlayan rüzgar, yağmaya başlayan yağmur, televizyonda gösterilen sahil bölgelerinde yükselmeye başlayan dalgalar ve uzmanların yaptığı tahminler durumun ciddi bir şekilde değişeceğinin habercisiydiler.
* * *
Salı sabah olduğunda ise Sandy bizim buralardan geçip gitmişti bile: Saatte 89 mile kadar çıkan rüzgâr ve rekor seviyeden 10 ayak daha fazla yükselen deniz suları ile bütün zamanların en büyük hasarını geride bırakarak.
* * *
Sadece bizim eyalette, New Jersey’de 2 milyondan fazla abonenin elektriği yok. Eyaletin nüfusunun 8 milyon olduğunu göz önünde bulundurup, her aboneye üç kişinin düştüğünü varsayarsak, bu neredeyse nüfusun %90 kadarının elektriği olmadığı anlamına geliyor. Özellikle suya yakın olan kasabaların birçoğunda ciddi hasar var. Örneğin Seaside Heights isimli sahil kasabasında birçok ev yerle bir olmuş vaziyette. Hoboken’daki evlerin çoğu sular içinde. New Jersey’den Manhattan’a çalışan trenin geçtiği Hudson nehrinin altındaki tünel su ile dolu.  Sekiz kişi hayatını kaybetmiş. İş yerleri, okulların hemen hemen hepsi pazartesi gününe kadar kapalı.
* * *
Çarşamba günü, Başkan Obama Vali Christie ile New Jersey’de gezip incelemeler yaptı.  Hayatın en kısa sürede normale dönmesi için gerekenler yapılıyor; bütün imkânlar seferber edilmiş durumda.  Örneğin, evi hasara uğramış veya başka bir sebepten kalacak yeri olmayanlar için bizim kasabadaki lise barınak olarak açıldı. Kasabanın polisi düzenli bir şekilde neler yapılması gerektiği konusunda vatandaşları bilgilendiriyor; trafik ışıkları çalışmayan kavşaklarda trafiği idare ediyor. Belediye içme suyunun içilir olup olmadığını araştırıp her gün bütün evlere duyuruyor. Elektrik şirketlerinin ekipleri düşen ağaçları kaldırıyor, elektrik tellerini son sürat tamir ediyorlar.
* * *
Evet, Sandy yıktı geçti; özellikle de New Jersey’i. Zararın 50 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Ama alınan tedbirlerle hasarın mümkün olduğunca az olmasının sağlandığı ve hayatın bir an önce normale dönmesi için herkesin en iyi bir şekilde çalıştığı kesin. … Bunu görmek insanı son derece rahatlatıyor.
* * *

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar