Ocak iyi oynayarak “derbiyi” kazandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Köşe Yazarları

Ocak iyi oynayarak “derbiyi” kazandı

Bir yanda son haftalarda oynadıkları müsabakalarda “aleyhlerine” meydana geldiği “iddia edilen” hakem hatalarının “gerdiği” T. Ocağı diğer yanda ise, topladığı 3 puanla “beklenmedik” bir şekilde ligin dibine inmiş, ancak, “yükseliş” için galibiyete şartlanmış olan Lapta.
İşin içine bir de “bölge derbisi” sıfatı girince, doğrusu, favorisi olmayan bu karşılaşmanın yüksek tempoda geçeceğini ve izleyenleri tatmin edeceğini düşünmüştüm. Fakat takımlar beni yanılttılar. Türk Ocağı’nın, bu kadar “kolay” müsabaka kazanacağını, Lapta’nın ise beklenen mücadeleyi sergilemeyip, bu kadar “kolay” teslim olacağını, “hiç düşünmemiştim.” T. Ocağı, kolay kazanacağı müsabakayı yedikleri golden sonra “gereksiz panik” nedeniyle zora sokmuş olsa da, neticede “başarılı” sayılabilecek bir oyun düzeninden sonra müsabakayı 3-1 kazandı.
Karşılaşmaya her iki takım da “süratli” başladı. Ancak zaman içerisinde, Türk Ocağı’nın müsabaka üzerindeki hakimiyeti, Lapta’nın giderek düşen temposu nedeniyle belirgin hale geldi. Türk Ocağı’nın kalabalık tuttuğu orta sahası, önde bastı. Rakibe top yapma imkanı vermedi. Geriden ayağa pas yaparak çıkarttıkları veya pres yaparak kazandıkları topları, Lapta dörtlü savunmasının yumuşak karnı olan “arkalarına”, kontra uzun toplarla yollamaya başladı. Bu suretle Hasan Uğur ve Murat Gertik’e gol yolları açtı. Nitekim Türk Ocağı’nın attığı üç gol de, bu anlayışın “mahsulü” oldu. Lapta, bu süreç içerisinde top kullanma yüzdesi kendi lehlerinde olmasına rağmen gelişigüzel paslaşmalarla zaman öldürdü. Gol pozisyonu yaratacak organize bir atak düzenleyemedi çünkü takımı sırtlayacak “lider” yoktu. Ahmet Coşkun’un “çırpınmaları” ve geriden gelen ender ataklar, final paslarındaki zafiyet nedeniyle pozisyona dönüşmedi. Orta sahanın düştüğünü gören Hüseyin Cantürk’ün M. Arnavut’u geri dörtlünün sağına koyması ve Gökhan Konyalıoğlu’nu da Hüseyin’in yerine alıp orta alana sürmesi de, bekleneni vermedi. İlk devre “hazırlık maçı” ortamında 2-0 Türk Ocağı’nın önderliğinde tamamlandı.
Takımlar ikinci devreye de aynı anlayış içerisinde başladı. Ocak üçüncü golü kazanınca iyice rahatladı ve skoru koruyacak bir tempoda oyunu sürdürmeye başladı. Ancak kaleci Ali’nin hatasından başlayan pozisyonda kalelerinde bir gol görünce, kolay geçen karşılaşmayı gereksiz “telaşa” düşmeleri nedeniyle az daha “tehlikeye” sokuyorlardı. Zira 72. dakikada A. Coşkun’un ceza alanı içerisinde maruz kaldığı “darbenin” yorumu, hakem tarafından “penaltı” olarak değerlendirilse idi bu maçı skorunun, o telaş ve stres içerisinde, 3-1’de kalmayacağı inancını taşıyorum. Türk Ocağı’nın haklı galibiyetini kutlayarak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar