Sanayinin sorunu bitmiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

Sanayinin sorunu bitmiyor

Sanayinin sorunu bitmiyor

Duygu ALAN
Bölgede, bir yanda kanalizasyon sorunu devam ederken diğer yanda da günlerdir süren altyapı çalışması nedeni ile yollar köstebek yuvasına döndü.
Altyapı çalışması nedeni ile kalkan toz toprak ve belirli aralıklarla yolun trafiğe kapatılması ise bölge esnafının tepkisine neden oldu.

Yorucu: Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi sorunlar yumağı
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde 18. Sokak’ta faaliyet gösteren Yorucu Möble isimli işletmenin direktörü Osman Yorucu, bölgede bir süredir devam eden altyapı çalışması nedeni ile kalkan toz topraktan nefes alamaz hale geldiklerinden şikayet etti.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm yolların bozuk olduğunu kaydeden Osman Yorucu, birçok sokakta da yol ortasında devasa çukurlar olduğunu söyledi, bu çukurların sürücüler açısından büyük tehlike arz ettiğini belirtti.


“Yetkililer ilgisiz”
Bölgede park sorunu olduğundan da yakınan Osman Yorucu, ayrıca altyapı çalışmalarını yürüten şirketin, iş yerinin önündeki parkeleri hasara uğrattığından şikayet etti.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunlar yumağı haline geldiğini savunan Yorucu Möble Direktörü Osman Yorucu, yetkilileri ilgisizlikle suçladı.

“Kaçak işçi çalıştırılıyor”
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren birçok işyerinde kaçak işçi çalıştırıldığını öne süren Osman Yorucu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görevini layıkı ile yapmadığını öne sürdü.
Osman Yorucu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yeterli denetim yapmıyor. Bölgede birçok işyerinde kaçak işçi çalıştırılıyor” diye konuştu.
Yorucu, “Bakanlık görevini yapsın ve işyerlerini denetlesin. Eğer denetim yapacak elemanları yoksa istihdam yapılsın” dedi.

Zam tepkisi
Yorucu Möble isimli işletmenin sahibi Osman Yorucu, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iş yerlerinin arazilerinin 15-20 yıllığına Sanayi Dairesi tarafından kendilerine kiralandığını söyledi.
Bölge esnafından bu sebeple yıllık kira bedeli ve ortak hizmet katkısı alındığını kaydeden Yorucu, ocak ayı itibarı ile ödeme yapmayan esnaftan her geçen ay için yüzde 3 gecikme zammı alınacağını söyledi.
Osman Yorucu, “Eğer mal sahibi devletse Emlak Vergisi’ni neden belediyeye ödüyoruz. İlgili makam neden ödeme yapamayan esnafa, hazirana kadar süre vermiyor” diye hayıflandı.
Aynı durumun belediye için de geçerli olduğunu ifade eden Osman Yorucu, “Belediye de hem gecikmiş borçtan faiz alıyor hem de ödemelerini kredi kartı ile yapanlardan komisyon masrafı alıyor” diye konuştu.
Osman Yorucu, “Faiz ödemekten ana borçları ödeyemez hale geldik” diye dert yandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar