EkonomiEmlakManşet

Sahte emlakçı yakayı ele verdiLefkoşa’da “Sahte Belge Düzenleme”, “Sahtekârlıkla Para Temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Ahmet Uğurlu Şanlıtürk dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Evrim KAMALI

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Ballıkara, olayla ilgili bulguları mahkemeye aktardı.

Ballıkara, zanlının ilgili kurumlardan onay belgesi olmadan kurduğu Heaven Island Exclusive Real Estate isimli emlak şirketi üzerinden sorumluluğunda olmayan, başkasına ait evleri sosyal medya hesabından tanıtarak KKTC’ye üniversite öğrenimi için gelen kişilere “sahte emlak kiralama” sözleşmesi hazırladığını kaydetti.

Zanlının bu yöntem ile bu güne kadar 12 öğrenciden toplam 73 bin 290 TL nakit para temin ettiğini söyleyen Ballıkara, ilk şikâyetin 4 Aralık 2018 tarihinde yapıldığını ve zanlının tespit edilemediğinden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden tutuklama emri temin edilerek, KKTC genelinde “aranan şahıs” ilan edildiğini söyledi.

Ballıkara, zanlının önceki gün Alagadi bölgesinde tespit edilerek tutuklandığını belirtti.

“Suçunu itiraf etti”

Polis memuru Cemil Ballıkara, mahkemedeki ifadesinde zanlının aynı gün polise gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini ancak ifadenin teyit ve tekzibinin henüz yapılmadığını kaydetti.

Ballıkara, zanlının 12 öğrenciden temin etmiş olduğu 73 bin 290 TL nakit paranın bulunamadığını ve zanlının Girne ile Hamitköy’deki evi ile işyerinde arama yapılması gerektiğini mahkemeye aktardı.

Ballıkara, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı: Ailem mağdurların zararlarını tazmin etmeyi teklif etti

Mahkemeden söz hakkı alan zanlı Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, “Hatamı kabul ediyorum. Ailem mağdurlara ulaşıp, zararlarını tazmin etmeyi teklif etti” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.
Başa dön tuşu