Sağlık Bakanlığı'ndan flaş açıklama! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş açıklama!

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş açıklama!

HASİPOĞLU: “TEMEL SAĞLIK ALANINDAKİ KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİMİZ DAHA DA GÜÇLENMİŞ OLACAK”

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Hepatit A aşısının, aşı takvimine eklendiğini belirtti ve tüm devlet hastaneleriyle, sağlık ocaklarında 18 Mart tarihinden itibaren, 2 yaşındaki çocuklara uygulanmaya başlanacağını kaydetti.


Açıklamasında, “Böylece temel sağlık alanındaki koruyucu sağlık hizmetlerimiz daha da güçlenmiş olacak” diyen Bakan Hasipoğlu, bu adımın sağlıkta önemli bir hamle olduğunu söyledi.

HEPATİT A’NIN BELİRTİLERİ…

Hepatit A enfeksiyonunun iştahsızlık, bulantı, idrarda ve göz aklarında sararma gibi bulgularla ortaya çıkabildiğine de değinen Hasipoğlu, bulaşmanın, hasta kişinin dışkısının su ve yiyeceklere teması sonucu, virüsün ağız yolundan alınmasıyla gerçekleştiğini belirtti.

“KARACİĞER YETMEZLİĞİ VEYA ÖLÜME DE NEDEN OLABİLİR”

Hasipoğlu, “Hepatit A bazen hiç bulgu vermeden de geçirilebilmesine karşın, zaman zaman kişide karaciğer yetmezliğine ve ölüme de neden olabilir” dedi.

“ZAMAN ZAMAN OKULLARDA ORTAYA ÇIKAN HEPATİT A SALGINLARI ÖNLENECEK”

Aşının uygulamaya girmesiyle, ilerleyen yıllarda, özellikle okullarda zaman zaman ortaya çıkan Hepatit A salgınlarının da önüne geçilmiş olunacağını ifade eden Bakan Hasipoğlu, önümüzdeki günlerde, suçiçeği aşısının da bu takvime eklenmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Hasipoğlu, hedeflerinin sağlık hizmetlerini eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle toplumun tüm bireylerine ulaştırmak olduğunu ekledi.

HPV AŞISI DA YAPILIYOR

Rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinen HPV konusunda da açıklamada bulunan Hasipoğlu, iste

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar