Köşe Yazarları

Sağlık Bakanlığı görmezse… Biz görürüz


Ülkenin en can alıcı yerlerinden biri hastanelerimiz ama maalesef ki Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere ayıracak ne bir bütçesi ne de zamanı var.
Çok merak ediyorum dökülen hastanemize müdahale etmekten korkan bir bakanlık ne zaman elini taşın altına koyacak? Bugün Kıbrıslı hastaların neredeyse %70’i özel hastaneleri tercih etmektedir. Maddi gücü olan herkes devlet hastanesinden uzak durmakta ve kendini özel hastanelerde daha güvende hissettiğini dile getirirken neden Sağlık Bakanlığı buna bir çare üretemiyor anlamış değilim doğrusu.
Aslında bunun nedenleri ortadır. Ama kimse gerçeklerle boğuşmak istemiyor. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi yeniden elden geçmeli ve bir an önce modern bir yapıya kavuşturulmalıdır.
Hal böyle iken hastanenin hemen girişinde bulunan Talassaemia Merkezi’nin de içler acısı bir durumda olduğunu sanırım görmeyen yoktur. Hayatını kan almakla geçiren yüzlerce kişinin sık sık uğradığı bina içler acısı durumda. Ne kapısında ne merdiveninde ne de engelli girişinde hayır var. Yani tutacağınız sağlam bir yeri olmayan bina neredeyse dökülüyor.
Öncelikle bugünkü köşe yazımı fotoğraflarla desteklemek istedim. Neden mi? Sağlık Bakanlığı’nın görmediğini görmeniz için. Bugün kan vermeye giden yüzlerce insanın gördüğü bu aksaklıklar kimsenin umurunda değildir. Canı ile mücadele eden hastalar her gün o kapıdan içeriye giriyor ve o binada yokluklar içerisinde kan alıyor. Yalnız kan alan insanların değil kan verenlerin de sık sık uğradığı binanın ana giriş kapısı bozuk. Elektrik sorunu olan kapıyı üç kuruş vererek tamir ettirmeyen bakanlık, gece gündüz açık kalan kapıdan dolayı binanın güvenliğini de hiçe sayıyor.
Özellikle fotoğraflarda gördüğünüz engelli merdiveninin durumuna yorum bile yapmak istemiyorum. Orada kırık dökük engelli merdiveni maalesef sağlıklı insanı bile engelli yapacak durumda. Engelli vatandaşlar kan vermek istese ve bu merdiveni kullanmak zorunda kalsa vay hallerine. Allah’tan diğer merdiven kenarına bir engelli merdiveni yaptırmışlar ama nedense kırılana dokunmamışlar. Yani bakanlık o merdiveni halen ne diye tutuyor bir açıklasın da bizlerde bilgi sahibi olalım.
Bugün kapısı bozuk ve güvenlik önlemi alınamayan merkezde dünya kadar hastanın arşivi var. Bugün ardına kadar açık kalan kapıdan kötü amaçlı giriş yapılması planlansa bu kimin umurundadır sormak isterim. Yani en güvenilir yerlerden biri olan hastanede her ne kadar güvenlik görevlileri kol gezse de ardına kadar açık kalan kapı suiistimale açıktır.
Umarım bu yazım merkezin sesi olur ve ilgili bakanlık elini taşın altına koyarak ardına kadar açık kalan bu kapıyı tamir ettirerek güvenlik zafiyeti yaşatmaz.
Etiketler

Benzer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı