Sağlık Bakalığı'ndan domuz gribi açıklaması - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Sağlık Bakalığı’ndan domuz gribi açıklaması

Sağlık Bakalığı'ndan domuz gribi açıklaması

Vefat eden Erüreten’de, hızla yayılan Pnömoni geliştiğinin de altı çizilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Kemal Öner Erüreten’in tedavisini yapan tüm hekimlerden, Cuma gününe kadar ayrıntılı rapor istediği de vurgulandı.

Vefat eden Kemal Öner Erüreten’in diyabet ve kronik bronşit hastası olduğu, ayrıca safra kesesinde de iltihap bulunduğunun kaydedildiği açıklamada,  Erüreten’in vefatında bu unsurların etken olabileceğinin düşünüldüğüne dikkat çekildi.


DÖRT YIL ÖNCEKİ SALGIN YOK

“Dört yıl önce tüm Dünya’da baş gösteren ilk Domuz Gribi vakalarındaki gibi salgın söz konusu değildir” denilen Bakanlık açıklamasında, geçen 4 yıllık süreçte, halkın çok büyük bir kısmının domuz gribi virüsüne karşı bağışıklık kazandığı da ifade edildi.

Ülke’de domuz gribine maruz kalan kişilerin tedavisinde kullanılacak her türlü ilaç stokunun bulunduğu da belirtildi.

Açıklamada, Domuz Gribi vakalarından sonra şu anda Dünya’da piyasaya sürülen tüm grip aşılarının Domuz Gribi’ni içerdiği de kaydedildi.

RİSK GRUPLARI…

Risk gurubunda olan hamilelerin, 5 yaş altı çocukların, 60 yaş üstü kişilerin ve kronik hastalığı bulunanların dolayısıyla, bağışıklık düzeyi düşük kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, yüksek ateşi ve gribal enfeksiyonu olan kişilerin de gerek kamuya gerekse özele ait sağlık kuruluşlarına gecikmeden müracaat etmeleri istendi.

DİĞER 4 SONUÇ NEGATİF

Vefat eden Kemal Öner Erüreten’in kan tahlilleriyle beraber, Domuz Gribi şüphesi bulunan 4 farklı kişiye ait kan tahlillerini de ileri tetkik için Türkiye’ye gönderdiklerini açıklayan Sağlık Bakanlığı, bu sonuçların negatif çıktığını açıkladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE BİLDİRİM YAPILDI…

Bakanlık, açıklamasının sonunda bulaşıcı hastalıklar konusunda işbirliği yaptığı Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirimde bulunulduğunu kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar