Sağanak derelere sığmadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Güney KıbrısKıbrısManşet

Sağanak derelere sığmadı

Sağanak yağış dün akşam saatlerinde özellikle Lefkoşa bölgesinde etkili oldu. Aşırı yağışlar Güney Lefkoşa’da Anthoupoli, Lakatamia, Kokkinotrimithia, Engomi ve Strovolos bölgelerinde olumsuzluklara neden oldu

DERELER TAŞTI: Güney Lefkoşa’da aşırı yağış nedeniyle birçok yol kapandı, dereler taştı. Bazı araçlar yollarda mahsur kaldı. Derelerin taşmasıyla oluşan sel Metehan bölgesinden kuzeye ulaşarak Ortaköy’de bazı yolların kısa süreli kapanmasına neden oldu

Havadis ÖZEL

Kıbrıs’ı etkisi altına alan sağanak yağış dalgası dün özellikle Güney Lefkoşa ve Larnaka bölgesinde etkili oldu. Güney Lefkoşa ile Larnaka’daki birçok bölgede aşırı yağışlar nedeniyle yollar kapandı, dereler taştı. Güney Lefkoşa’nın Strovolos bölgesinde arabası sular içerisinde arıza yapan bir anne ile çocuğu yoldan geçen başka bir araba tarafından kurtarıldı.

 


Yollar dereye dönüştü

Güney’de Lefkoşa bölgesinde aşırı yağışlardan en çok etkilenen bölgeler Anthoupoli, Lakatamia, Kokkinotrimithia, Engomi ve Strovolos oldu. Bu bölgelerde yollar adeta dereye dönüştü. Birçok araç yollarda mahsur kaldı. Rum itfaiyesi ile belediye ekipleri zor saatler yaşadı.

 

Larnaka anayolu sular altında kaldı

Larnaka anayolu da aşırı yağışlardan olumsuz etkilendi. Rum haber kaynakları özelikle Lymbia ve Goşşi bölgesinde yolun zaman zaman nehri andıran bir görüntüye büründüğünü ifade etti.

 

Sel suları Kuzey’e geldi

Aşırı yağış nedeniyle güneyde derelerin taşması kuzeyi de olumsuz etkiledi. Özellikle Metehan bölgesinde taşan derelerden gelen sular, Ortaköy’ün bazı yerlerinde ve Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bölgesinde olumsuzluklara neden oldu.

 

Yollar bir süre kapandı

Ortaköy ışıkları ile Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi arasında kalan yol ile hastane çemberinden Yenikent istikametine doğru giden yol güneyden gelen aşırı sel suları nedeniyle bir süre trafiğe kapatıldı. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ve itfaiyenin aldığı tedbirler sonucu yol bir süre sonra trafik akışına yeniden açıldı.

 

Dereler canlandı

Aşırı yağışlar sonrasında, Güney Lefkoşa’da ciddi sorunlara neden olan su birikintileri, Lefkoşa’nın kuzeyinde de derelerin canlanmasına neden oldu. Uzun zamandır durgun olan ve kurumaya yüz tutan dereler, hiddetli bir şekilde akmaya başladı

 

Harmancı: Güneyden çok su geldi

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Ortaköy’de yaşanan olumsuzluğa özellikle Metehan bölgesine Güney’den ciddi oranda gelen suyun neden olduğunu açıkladı. Ortaköy’deki bazı yolların kapandığını kaydeden Harmancı, yapılan çalışmalar sonucu saat 21:00 sıralarında Ortaköy’deki tüm yolların yeniden trafik akışına açıldığını ifade etti.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar