KıbrısManşet

Ruslar KKTC’yi sevdi


Rusların ev almak için en çok tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sırada KKTC yer alıyor. İngiliz ve AB ülkelerinden de yatırımcıların ilgi duyduğu KKTC’de emlak sahibi olan Rusların sayısı her geçen gün artıyor

İSKELE VE GİRNE GÖZDE: Küçük yatırımcı konumundaki Ruslar, KKTC’deki ev tercihini İskele ve Girne’den yana kullanıyor. Denize yakın, doğa ile iç içe ancak merkeze de uzak olmak istemeyen Ruslar, konut yatırımında tercihini Girne’nin Alsancak ve Lapta bölgeleri ile İskele’den yana kullanıyor

EN GÜVENİLİR ÜLKE: KKTC’de özellikle Ruslara gayrimenkul satışı yapan emlakçılar, Rusların KKTC’de yatırım yapmalarındaki en büyük etkenin güvelik olduğunu kaydediyor. Ruslara göre KKTC dünyanın en güvenilir ülkesi. KKTC’yi Ruslar için gözde yapan bir neden de iklimi, ekolojisi, kültür, sağlık ve eğitim düzeyi

VİZE, TAPU SORUNU YOK: Ruslar, vize sorunu yaşamadan Türkiye üzerinden KKTC’ye giriş yapıyor, “Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar)” Yasası çerçevesinde de Bakanlar Kurulu onayına bağlı olarak, ülkemizden taşınmaz mal satın alma veya uzun vadeli kiralama hakkına sahip olabiliyor

KORSHUNOV: RUSLAR KKTC’YE AŞIK: KKTC emlak sektöründe 15 yılı aşkın süredir hizmet veren Leverage İnvestments LTD.Direktörü İgor Korshunov, bugüne kadar Ruslara 3 binden fazla konut sattığını kaydetti. Korshunov, “İklimi, ekolojisi, eğitim, sağlık ve kültür düzeyi güzel insanları ile KKTC Rusların aşkı oldu” dedi

 

Duygu ALAN

Cumhuriyet Meclisi’nin 10 Kasım 2008 tarihli birleşiminde kabul olunan 52/2008 sayılı‘’Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar)” Yasası, resmi işlemlerin ve yasal başvuruların yapılması koşulu ile yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişilere, Bakanlar Kurulu onayına bağlı olarak, KKTC’den taşınmaz mal satın alma veya uzun vadeli kiralama hakkı tanıdı.

Yasanın yürürlüğe girdiği ilk yıldan itibaren emlak sektöründe önemli ölçüde büyüme yaşandı. Yıllar içerisinde KKTC daha çok yatırımcı tarafından keşfedildi, binlerce yabancı küçük yatırımcı, ikincil yatırımlarında tercihini KKTC’den yana kullandı.

İngilizler, Ukraynalılar, İranlılar başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden küçük yatırımcıların gayrimenkul satın aldığı KKTC’de son yıllarda Ruslara yapılan emlak satışları dikkat çekmeye başladı.

Rusların ev almak için en çok tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sırada KKTC yer alıyor.

Rusların gözdesi İskele ve Girne

Küçük yatırımcı konumundaki Ruslar, KKTC’deki ev tercihini İskele ve Girne’den yana kullanıyor. Denize yakın, doğa ile iç içe ancak merkeze de uzak olmak istemeyen Ruslar, konut yatırımını Girne’nin Alsancak ve Lapta bölgeleri ile İskele’de yapıyor.

 

Doğası, iklimi ve insanı cezp ediyor

Rusların ikincil konut yatırımlarında KKTC’yi tercih etmesinin birçok sebebi var. İklimi, ekolojisi ve doğal güzelliği ile Rusların gönüllerini fetheden KKTC, kültürü, insanlarının güler yüzlülüğü, gerek ülkenin gerekse KKTC yurttaşlarının eğitim düzeyi, ülkedeki sağlık hizmetleri de Rusları cezp ediyor.

 

Ciddi güven duygusu var

Ruslara göre KKTC dünyanın en güvenilir ülkesi. KKTC’yi Ruslar için gözde yapan en büyük etken diğer ülkelere göre KKTC’de kriminal olayların daha az olması. Ruslar KKTC’de kendini güvende hissediyor.

 

Korshunov: Ruslar KKTC’ye aşık

KKTC emlak sektöründe 15 yılı aşkın süredir hizmet veren Leverage İnvestments LTD.Direktörü İgor Korshunov, bugüne kadar Ruslara 3 binden fazla konut sattığını kaydetti.

Hiçbir emlak satışında sorun yaşamadığını ve profesyonel kadrosu, yılların deneyimi ile müşteri memnuniyetini en yüksek seviyeye taşıdığını kaydeden Korshunov, Rusların KKTC’den emlak sahibi olmak istemelerinin geçerli birçok sebebi olduğunu ifade etti.

İgor Korshunov, “İklimi, ekolojisi, eğitim, sağlık ve kültür düzeyi güzel insanları ile KKTC Rusların aşkı oldu” dedi.

Girne’de faaliyet gösteren Leverage İnvestments LTD.Direktörü İgor Korshunov, Rus gözünden KKTC’yi anlattı, ülkedeki emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İgor Korshunov, Havadis’in sorularını yanıtladı.

Soru: KKTC’ye ne zaman yerleştiniz? Sektöre girmenizdeki etken ne oldu?

Korshunov: 16 yıldır KKTC’de yaşıyorum. KKTC’ye gelmeden önce Ukrayna’da yaşıyordum. Orada da çok iyi bir hayatım vardı. Ancak iklimini, ekolojisini bir türlü sevemedim. Ülkedeki kriminal olaylar da beni rahatsız ediyordu. ‘Hayat tekdir ve kısadır, onu daha iyi yaşamam gerekir’ dedim ve başka bir ülkede yaşama fikrini aklıma koydum. Bir gün internette gezinirken KKTC karşıma çıktı. İnceledim, beğendim. KKTC’ye ilk kez 2003 yılında Turist olarak geldim. Ve aşık oldum, bu ülkeye yerleşme kararı aldım. Kararımı uygulamakta da gecikmedim, yerleştim. Bu ülkede eşimle tanıştım. Çocuklarımız KKTC’de dünyaya geldi.

Sonra yabancıların emlak alımlarında KKTC’yi tercih ettiklerini fark ettim. Ülkeden ev almak isteyen yabancı bazı kişilerle iletişim kurdum.  Onlara yardımcı oldum, KKTC’yi anlattım. Devamı gelince de emlak sektörüne giriş yaptım. 15 yıldır da bu sektörde hizmet veriyorum.

 

Soru: KKTC’den gayrimenkul alan yabancılar daha fazla hangi gayrimenkulde yoğunlaşıyor ve hangi bölgeler terci ediliyor?

Korshunov: Leverage İnvestments LTD. olarak biz daha çok Ruslara satış yapıyoruz. Ancak son yıllarda İngiliz ve AB ülkelerinden yatırımcılara da emlak satıyoruz. Ruslar, daha fazla konut satın alıyor. Gerek deniz ile iç içe olması gerek merkeze çok uzak olmaması gerekse de doğal güzelliği ile Rusların emlak yatırımında tercihi daha çok İskele ve Girne bölgesi, özellikle Karaoğlanoğlu, Alsancak, Lapta’dan yana oluyor.

 

Soru: Ruslar neden konut yatırımlarında ilk tercihini KKTC’den yana kullanıyor?

Korshunov: Bunun birçok sebebi var. En büyük etken, Ruslara göre KKTC dünyanın en güvenilir ülkesi. Yabancılar için emlak alımında en kolay şartları KKTC sunuyor. KKTC’nin doğası, iklimi, ekolojisi, eğitim ve sağlık hizmetlerindeki kalite, insanları da Rusları cezp ediyor. Örneğin Moskova. Moskova’da evler ve binalardan oluşuyor. Orada da eğitimde yazları 3 ay resmi tatildir. Çocuklar okula gitmiyor. 3 ay taş evlerin arasında gezmek çok da arzu edilmiyor. İnsanlar çocuklarını düşündükleri için  kendileri 3 ay gidemezse de çocuklarını güvenilir ve güzel bir ülkeye tatile göndermek istiyor. KKTC’de de Ruslar için en güvenilir ve her bakımdan güzel, olumlu bir ülke olduğundan bura tercih ediliyor. Çocuklar genellikle anneanneleri ve dedeleri ile tatile gidiyor. Sonra bir hesap yapılıyor. Bir aile çocuklarını KKTC’ye tatile gönderse 3 ayda toplam 30 bin Euro kadar bir masraf edecek. Zaten o fiyata KKTC’de ev alabiliyor. Hem dünyanın en güvenilir ve güzel ülkesinde bir evi oluyor hem de yazları 3 ay kendi evlerinde tatil yapıyorlar.

Bir neden de Ruslara göre KKTC’de yaşam koşulları ekonomik bakımdan çok uygun.

 

Soru: Bir kimsenin bu denli bir yatırımı gözü kapalı hiç tanımadığı bir ülkeye yapması ve bu yatırımı yapmak için de bir emlak şirketi ile çalışması aslında çok büyük bir güven gerektiriyor. 15 yıldır sektördesiniz. Leverage İnvestments LTD. olarak bu gğveni nasıl sağladınız?

Korshunov: Leverage İnvestments LTD. profesyonel çalışıyor. Belli bir sistem var, o sistemin dışına çıkmıyoruz. Tüm çalışanları sorumluluk sahibi kişiler. Çalışanlar ve şirket avukatı işinin ehli kişiler. Hataya hayatımızda yer yok. Tüm işlerimiz de yasal. Konut veya arazi bir gayrimenkulü satışa çıkarmadan önce şirketin avukatı, detaylı bir araştırma yapıyor, eğer gayrimenkul sorunlu ise satışa çıkarılmıyor. Bugüne kadar 3 binden fazla konut sattık. Hiçbir satışımızda da müşteri ile en ufak bir sorun yaşamadık. Tapu ve diğer prosedürler için yaşanan süreç ile de müşteriyi muhatap etmedik. Şirketimiz her türlü yasal işlemi yapıyor. Üstelik müşteri bu süreçten haberdar bile olmuyor. Hatta birçok müşterimiz için piyasada fiyat araştırması bile yapıyoruz. Ekmekten süte, elektrikten suya her türlü giderin hesaplamasını yapıyoruz ve onları buraya davet ediyoruz. Ruslara göre KKTC’de yaşam koşulları ekonomik olarak oldukça uygun.

 

Siz KKTC’yi tanımlarsanız neler söylemek istersiniz?

Korshunov:

KKTC dünyanın en güzel ülkesi. İnsanlar oldukça sıcakkanlı, dürüst, saygılı ve iyi eğitimli. Bu ülkede güzel olan çok şey var. Örneğin iklimi ve ekolojisi. Diğer birçok ülkeye oranla kriminal olay da fazla yok. Burada yaşamak güven veriyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı