Rumlar Ekonomik İsyanda !

23 Mart 2013 Cumartesi | 11:02
Rumlar  Ekonomik  İsyanda !

Gizem ÖZGEÇ
Güney Kıbrıs’ta halk, isyan bayrağını çekti. Güney Kıbrıs’ta geçen hafta başlayan kaos ortamı sürerken, vatandaş endişe ve korku içinde yaşanan gelişmeleri izliyor. Ekonomik olarak iflas bayrağını çeken Güney Kıbrıs’ta vatandaşların bir kısmı yeni lider Nikos Anastasiadis’i sorumlu tutarken, bir kısım vatandaş ise göreve Anastasiadis’e devreden Dimitris Hristofyas’ın yaşananlara zemin hazırladığı görüşünde. Önce Avrupa Birliği’nin vereceği destek karşılığında, banka mevduatlarında kesintisi yapılması şartıyla sarsılan Güney Kıbrıs halkı şimdi de Laiki Bank’ın battığı haberleri ile neye uğradığını şaşırdı. Ekonomik krizin etkileri her geçen gün daha da büyürken, vatandaş bedel ödemek istemiyor.
ATM’lerin önü yine kalabalık
Güney Lefkoşa’da dün yine ATM’lerin önünde endişeli vatandaşlar kuyruk oluşturdu. Özellikle Laiki Bank’a ait bankamatiklerin önünde oluşan kuyruklar dikkat çekti. Rum vatandaş, “Ne kurtarırsam kardır” düşüncesiyle, ATM’lerden çekebileceği kadar parayı çekti. Kuyruklarda bekleyen Rumların öfkesi ise gözlerden kaçmadı. Havadis’in soru yönelttiği Rumlar, kendilerine bedel ödetilmeye çalışıldığını, eğer bankadaki paraları giderse bunun sonunu düşünemediklerini söyledi. Öte yandan Lefkoşa esnafı da yaşananlardan dolayı zor günler yaşıyor. Kimi dükkanı kapısını dahi açmazken, kimi de karar “ne olacak şimdi halimiz” diye düşünüyor.
Rum halkı ne diyor?
Havadis’in görüştüğü bir Rum vatandaş, Troyka’nın önerilerinden ziyade daha kolay çıkış yolları bulunabileceğini bunun halkın sırtından yapılması gerekmediğini söylerken, bir diğer Kıbrıslı Rum ise “Çalkantılı günler yaşanıyor. Ne olacağını be yapacağımızı bilmiyoruz. Birileri Anastasiadis’i sorumlu tutuyor ama bu geçmiş dönemle alakalı bir birikim. Onu savunmuyorum ama sorumlu olduğunu da düşünmüyorum. Ancak iki halk birleşir ve bu adaya bir çözüm gelirse finansal sorunlar çözülür. Bunun ne Avrupa Birliği ne de Rusya ile alakası yok” diye konuştu. Başka bir Kıbrıslı Rum ise belirsizliğin kendilerini mahvettiğini belirtti ve sorunun artı ekonomik olmaktan çıktığını ifade etti. Diğer bir Rum ise, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs üzerinde daha büyük planları olduğunu, adada bir çözüm olması için baskı yapılmaya çalışıldığını söyledi. Ne AB’ni ne de Rusya’nın Kıbrıslıları sevmediğini savunan aynı kişi, “Bunlar petrolü ele geçirmek için düzenlenen oyunlar. Rum halkını fakirleştirmeye çalışıyorlar. Anastasiadis sadece iki haftadır baştadır. Hiçbir şey de onun suçu değildir” dedi.