96 TL'lik Tarihi eser kacakcılığı ! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

96 TL’lik Tarihi eser kacakcılığı !

96 TL'lik Tarihi eser  kacakcılığı !

Nadire KRAŞLIOĞLU
Yenierenköy’de ve Çayırova köylerinde Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden izinsiz kazı yapan Adem Yılmaz, Leven Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz, Ömer Yılmaz ve Yeliz Çoban’ın tasarrufunda 96 bin TL değerinde toplam 15 adet Geometrik döneme ait eski eser bulundu. Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri ile İskele Adli Şube ekiplerinin ortak yürüttüğü operasyon sonucu tespit edilerek tutuklanan zanlılar dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Zanlılar hakkında soruşturma maksatlı 3 gün tutukluluk süresi alındı.
Çeşitli boyutlarda 15 adet eski eser
Polis ekipleri 21 Mart 2013 tarihinde alınan bir ihbarı değerlendirerek zanlı Adem Yılmaz ve Levent Ocak’ın ikametgahına operasyon düzenledi. Mahkemede konuyla ilgili ifade veren polis memuru, zanlıların tasarrufunda 15 adet çeşitli boyutlarda geometrik döneme ait eski eser ele geçirildiğini belirtti. Zanlılardan yapılan soruşturmada Yenierenköy ve Çayırova’da ayrı ayrı bölgelerde izinsiz kazı yaptıkları ortaya çıktı. Mahkemede eski eser kaçakçılığı ile bağlantısı olduğu tespit edilen zanlı Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz, Ömer Yılmaz ve Yeliz Çoban’ında aynı gün tespit edilerek tutuklandığı belirtildi.
Müşteri arayışında oldukları ortaya çıktı
İzinsiz kazı yaparak 96 bin TL değerinde eski eser bulan zanlıların, söz konusu eski eserleri satmak için müşteri arayışında oldukları ortaya çıktı. Mahkemede konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma yürüttüklerini belirten polis memuru aranan emareler olduğuna işaret ederek zanlı Adem Yılmaz, Leven Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz, Ömer Yılmaz’ın tutukluğunu, zanlı Yeliz Çoban’ın ise uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.
1 serbest, 5’i tutuklu
Mahkeme, hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlanması üzerine zanlı Yeliz Çoban’ın teminatla serbest bırakılmasına, tasarruflarında çok miktarda eski eser bulunan diğer zanlıların ise soruşturma maksatlı 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar