Rum Yönetimi’nden Tepki İstedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Rum Yönetimi’nden Tepki İstedi

Rum Yönetimi’nden Tepki İstedi

Omiru: Avrupalılar Türkiye’ye gittiklerinde doğal gazı Kıbrıs sorununa bağlamak yerine 2005 kararlarını hatırlatmalı

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un Kıbrıs sorununun çözümünü doğal gaza bağladığı açıklamasını, özellikle de böyle bir açıklamayı Türkiye’de yapmasını “kabul edilemez” buldu.


Rum radyosunun haberine göre, Rum Yönetimi’nin Rompuy’un ilgili açıklamasına tepki göstermesi gerektiğine işaret eden Omiru, “Rompuy’un böyle bir açıklamayı Türkiye’de yapması büyük bir endişe yaratmalı” dedi.

Omiru Rum Yönetimi’nin Avrupalı ortaklarına ve Avrupalı yetkililere, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal gazı ile Kıbrıs sorunu arasında hiçbir bağlantı olmadığı” yolunda sert mesajlar vermesi gerektiğini görüşünü ortaya koydu.

Rum Meclis Başkanı “Avrupalı yetkililer, özellikle de Avrupa Komisyonu Başkanı Türkiye’yi ziyaret ettiğinde; Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içindeki doğal gazını, hidrokarbonlarını Kıbrıs sorununa bağlamamalıdır. Aksine, Avrupa Konseyi’nin 2005 yılında Türkiye’nin AB üyelik sürecini Kıbrıs sorununun çözümüne bağlayan kararlarını hatırlatmalıdır” dedi.

Omiru, Avrupa Konseyi tarafından alınan kararların, Türkiye’nin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tanıması, hava ve deniz limanlarını Rum uçak ve gemilerine açmasıyla alakalı Ankara Protokolü’nü hayata geçirmesi, Kıbrıs sorununun Güvenlik Konseyi kararları ve AB değerleri temelinde çözülmesine katkıda bulunması olarak sıraladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar