Rum ve Türk sendikalar ortak etkinlik düzenliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Rum ve Türk sendikalar ortak etkinlik düzenliyor

WFTU üyesi bazı Türk ve Rum sendikalar,  28 Haziran’da saat 19.30’da  Lokmacı Sınır Kapısı’nın her iki tarafında ortak etkinlik  düzenliyor.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in yaptığı yazılı açıklamaya göre, KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, PEO, DEV-İŞ, KOOP-SEN, KTAMS ve  BES tarafından desteklenen mitingde çözüm ve barış isteği vurgulanacak.

Etkinlik aracılığıyla sendikalar görüşme sürecini desteklediklerini vurgulayarak,  liderlerden Kıbrıs’a, barış ve adanın  yeniden birleşmesi adına olumlu haberlerle dönmelerini talep ettiklerini bildirecekler.


“İki Toplumlu Birleşmeye Destek Etkinliği” nedeniyle yayımlanan  deklarasyonda, müzakere sürecinin en kritik ve hassas aşamasında, liderlerin İsviçre’de görüşmeleri devam ederken, politik, ideolojik ya da diğer tüm görüşlerden bağımsız olarak tüm Kıbrıslılar, 28 Haziran’da etkinlikte bir araya gelmeye davet edildi.

Deklarasyonda, “Liderlerden, kararlılık ve yaratıcılıkla yürütülecek ve tüm Kıbrıslıların beklentilerini karşılayacak bir anlaşma ile sonuçlanacak bir görüşme süreci gerçekleştirmelerini talep ediyoruz. Ortak bir gelecek kuracağımız birleşik ve barışçıl bir ülke vizyonuna bağlı kalmaları konusunda çağrımızı yineliyoruz” denildi.

Deklarasyonda, geçmişte  yaşanan şiddeti geride bırakmanın ve milliyetçi manifestoları nihai olarak rafa kaldırarak, ortak barışçıl geleceği birlikte inşa etmenin  zamanının geldiği belirtilerek, Kıbrıs’ın bölünmek için çok küçük fakat herkesin  bir arada yaşayabileceği kadar büyük olduğu vurgulandı.

Deklarasyonda, “Kıbrıs sorununa dahil olan tüm dış güçleri, Kıbrıs halkının yeniden birleşmiş bir ülkede barış içinde yaşama dileklerine saygı göstermeye ve Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve istikrarın yararına,  Kıbrıslıların gerçek çıkarlarına hizmet edecek bir anlaşmaya varılması için katkı koymaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar