Rum Tarafı, Downer’ın “Kellesini” İstiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Güney Kıbrıs

Rum Tarafı, Downer’ın “Kellesini” İstiyor

Rum Tarafı

Anastasiadis’in, çalışma arkadaşları ile hükümet ortağı DİKO’nun “kellesini istediği” Downer’a “Kıbrıs sorunundan kapı dışarı edilmesini gündeme getirenin kendi davranışları olduğunu diplomatik bir üslupla” söyleyeceği kaydedildi.
Politis, konuyla ilgili haberi “Kül Tablalarıyla Kahvaltı, Eşlerle Akşam Yemeği… Anastasiadis, Sorumluluklarını Downer’ın Önüne Koyacak… Downer Yemeği Eşi Nicky İle ‘Sosyalleştirecek” başlığıyla manşete çekti. Haberde, Downer’ın, Ban’ın ofisinden yapılacak açıklamayı, şahsı zarar görmeyecek şekilde değiştirtme hedefiyle geçen Cuma günü genel sekreterin ofisini telefonla aradığı belirtildi.

Habere göre, Anastasiadis bugün Downer’a “son zamanlardaki davranışlarının, Kıbrıslı Rum lider olarak itibarını zedelediğini, Kıbrıs sorununu zorlaştırdığını, Rum kamuoyunun, özellikle Kıbrıs sorununda atılacak adımlar için desteklerini isteyeceği siyasi partilerin aleyhine (Downer’ın) dönmesine neden olduğunu” söyleyecek.


Gazete, bu çerçevede Anastasiadis’in Downer’a, bu şartlar altında bu görevde kalmasının, Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünün yeniden başlaması yönünde var olan perspektiflere “takoz olacağını” söylemeye, en azından ima etmeye hazır olduğunu belirtti. Haber, özetle şöyle devam etti:

ANASTASİADİS KONUYU ULUSLARARASI CAMİANIN GÜNDEMİNE GETİREBİLİR

“Gelişmelerin seyrine göre, durum ve ilişkiler düzelmezse, Anastasiadis bu tezi (Downer’ın mevcut görevinde kalamayacağı) uluslararası camianın da gündemine getirebilir. Gazetemizin kaynakları, Başkan Anastasiadis’in çalışma arkadaşlarının, Downer’la ilgili farklı yaklaşımlar içerisinde olduklarını, kiminin ‘kovulmasını’ tek yol görürken, kiminin de Rum tarafının böyle bir gelişme ile durumu daha da kötüleştirmemesi gerektiğini savunuyor.

DOWNER’DAN ÜÇ KONUDA HESAP SORULACAK

Aynı bilgilere göre, Anastasiadis, Downer’ın önüne attığı ve çok rahatsızlık yaratan, en azı üç yanlış adımını koyacak.

– Öncelikle Ban Ki Moon’un ofisinden, BM Genel Sekreteri’nin Danışmanına güven beyan eden ve aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı’nı ortada bırakan açıklama çıkarılmasını istemesi diplomatik açıdan kabul edilemezdir. Başkanlık Köşkü, BM Genel Sekreteri’nin ofisindeki açıklama karmaşasının (Nikos Emiliu ve Ban’ın özel kalem müdürü arasında uzlaşılanların aksine) arkasında Avustralyalı diplomatın bulunduğuna inanıyor.

– Downer grubu üyelerinin, (bu tür konularda) yetkili olmayan çalışma arkadaşı ve yardımcısı Yoannis Kasulidis’e telefon ederek, akşam yemeğine Kıbrıslı Rum müzakerecinin de katılıp katılmayacağını sorması da (Downer’ın) önüne konulacak. Anastasiadis, müzakerecinin atanma takvimiyle ilgili şahsi izahatta bulunmuş olmasına karşın Downer grubu müzakerecinin adını öğrenmeye ve yemeğin düzeyini yükseltmeye çalıştı.

– Alexander Downer’ın, Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ülke büyükelçilerini bilgilendirmek üzere işgal bölgelerinde olması konusu da (Downer’a) hatırlatılacak. Hükümet, günün sonunda bütün büyükelçilerin katılmadığı ilgili davetin İngiliz Yüksek Komiseri’nden geldiği izahına ikna olmadı.

Anastasiadis-Downer zıtlaşmasının sonucu halkla ilişkiler ve iletişim açısından da çok önemli görülüyor. Diplomatik kaynaklar, Başkan Anastasiadis’in, aralarındaki iyi ilişkilere karşın hükümet ortakları ve muhalefet arasındaki kötü ‘ünü’ nedeniyle Downer’a yaklaşımı konusunda heyecanla bir dinamizm çıkarmak istiyor göründüğünü söylüyorlar. Aynı zamanda Downer da, Ban Ki Moon’un emriyle tam yetkili çalıştığını ve Ankara-Lefkoşa paralel uzlaşı prosedürü çabaları nedeniyle Kıbrıs prosedürünün başkanı olmaya devam ettiğini göstermek istiyor”

YEMEĞE DOWNER VE BUTTENHEIM’IN EŞLERİ DE KATILIYOR…

Haberin “Ağırlık Eşlere Düşüyor… Buttenheim Liderleri Catering İle Ağırlayacak” başlığıyla ayırdığı bölümünde, herkesin, kaçınılmaz olarak Perşembe akşamı saat 20.30’da başlayacak ve Buttenheim’in eşinin de katılacağı yemeğe taşınacak “buzu, durgunluğu ve kötü ortamı” kırmak için iki liderin eşleri Antri Anastasiadis, Meral Eroğlu ve Downer’ın eşi Niki Downer’a yatırım yapıyor göründüğünü kaydedildi.

Downer’ın, kendi eşi ve Buttenheim’ın eşinin de katılmasını istemesinin,  gerilimi yumuşatma ve yemeğe sosyal nitelik katma yönünde bir hareket olarak algılandığını belirten gazete, liderlerin çalışma arkadaşları ve tutanak tutacak memurların katılmayacağı yemekte Cumhurbaşkanı Eroğlu’na yardımcı olmak üzere BM’den bir tercüman hazır bulunacağı belirtildi.

Habere göre, sohbet kaçınılmaz olarak Kıbrıs sorununun ertesi gününe de girecek ancak bu çok genel olacak. İkram edilecek yemek “catering” şirketinden gelecek.

“FIRTINADAN SONRAKİ İLK RANDEVU”

Fileleftheros “Fırtınadan Sonraki İlk Randevu… Başkan Downer’a Çay İkram Edecek” başlıklı haberinde, Downer’ın Rum tarafında öfke yaratan davranışlarından sonra ilk kez bu sabah bir araya gelecek olan Anastasiadis-Downer ikilisinin  ilişkilerindeki krizin ne kadar derin olduğunun büyük ölçüde bugünkü görüşmede ortaya çıkacağına dikkat çekti.

Gazete, Rum Başkanlık Köşkü’ne dayanarak, Anastasiadis’in Downer’a “terane okuyacağını” yazdı. Gazetenin haberi özetle şunları ekledi:

“Alexander Downer, Kıbrıs Rum tarafının eline, uzaklaştırılmasını istemesi için pek çok gerekçe vermiş olmasına karşın şimdilik böyle bir şey gündemde görünmüyor. Hükümette, bunun Genel Sekreter’le çatışma anlamına gelebileceğine inanılıyor. Alexander Downer yerinde kalacak olduğuna göre, misyonuna devam etmesi iki taraf arasındaki soğukluğun gölgesinde olacak ve ana niteliği de güvensizlik olacak.

Alexander Downer, Anastasiadis ve işgal lideri Eroğlu ile bugün ayrı ayrı görüşerek. Bu temaslarını akşam yemeğine yardımcı nitelikte göstermek istiyor. Bu görüşmeler, katılımcıların oluşumu nedeniyle siyasi nitelikte olmasına karşın sosyal gösterilmek istenen akşam yemeği açısından hazırlık görüşmesi addedilebilir.

ERICK RUBIN VE JILL BORRIS DE “VARIZ” DİYECEK

Bu arada temaslar sahasına yarından itibaren Anglo Amerikanlar da giriyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Erick Rubin ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Müdürü Jill Morris Lefkoşa’da bir dizi temasta bulunarak Kıbrıs sorunundaki çalışmalarda ‘varız’ diyecekler.

İki diplomat, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile ABD’nin Lefkoşa’daki büyükelçiliğinde düzenlenecek çalışma yemeğinde ayrı ayrı görüşecekler. İki diplomatın görüşmeler için işgal bölgelerine de geçmesi bekleniyor.”

Simerini “Downer’ın Anastasiadis ve Eroğlu İle Görüşmeleri” başlıklı haberinde Alexander Downer’ın bugün Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le ayrı ayrı görüşmeler yapacağını yazdı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar