Güney KıbrısManşetSağlık

Rum Sağlık Bakanlığı yeni yönerge yayımladı


Rum Sağlık Bakanlığı, pazar günü olumlu vaka sayısının çoğunun ülkeye Birleşik Krallık’tan dönenlerde olması nedeniyle yeni bir yönerge yayımladı

Adaya gelenler teste tabi tutulacak

Bakanlık, hükümetin bir önceki kararıyla Kıbrıs’a gelenlere ve pazartesi günü ayrılmaları istenenlere ya 14 gün otelde ya da evde tecrit seçeneği sunmaya karar verdi.

Karar, Sağlık Bakanlığı’nın, Ulaştırma Bakanlığı ve Turizm Müsteşarlığı’nın tavsiyesinden sonra birkaç kişinin kendilerini ve ailelerini korumak istemelerinin ardından alındı.

Pazartesi gününden 8 Haziran’a kadar adaya gelecek olanlar COVID-19 testine tabi tutulacak ve sonuçlar çıkana kadar otele transfer edilecekler. Sonucun olumlu çıkması durumunda ya Eden Resort Wellness, Rehabilitasyon Merkezi’nde ya da evlerinde tecritte kalacaklar ve kişisel doktorlarınca izlenecekler. Sonucun olumsuz çıkması durumunda ise belirlenen koşullar ve sağlık protokollerine göre kendi tecritlerinde olacaklar.

Temasta olanlar 2 gün daha fazla kalacak

Teyit edilmiş vakalarla yakın temasta olanlar otellerde iki gün daha fazla kalacaklar ve temasla mı yoksa ülkeye dönüşleri sırasında mı hasta olduklarının belirlenmesi için ikinci bir Covıd-19 testine tabi tutulacaklar. İkinci test olumsuz çıkarsa evlerine dönüp 14 gün karantinada kalacaklar.

Bu arada Lefkoşa Üniversitesi Mikrobiyoloji/Moleküler Viroloji Fakültesi Profesörü ve Sağlık Bakanlığı Bilim Danışma Komitesi üyesi Dr. Petros Karayiannis, ülkeye dönenlerden bugünden itibaren durumu ciddiye almalarını ve kendi karantinalarında kalmalarını istedi.

Pazar günü açıklanan ‘ithal’ 7 vakadan sonra durumun istikrarlı olduğunu belirten Karayiannis, okulların şimdi rutine döndüğüne, karantina tedbirlerinden sonraki ikinci gevşeme sonuçlarını görmek için 15 gün beklemeleri gerektiğine dikkat çekti.

Karayiannis, ülkeye dönenlerin özellikle Birleşik Krallık’tan gelenlerin teste tabi tutulacaklarını, bu kişilerin durumun ciddiyetine saygı göstermeleri, tedbirleri ve kendi tecritlerinde sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Havaalanları 9 Haziran’da açıldığı zaman hasta olan turistlerin tecridi için en az 3 otelin bulunduğunu anlatan Profesör Karayiannis, otellerin kurallar çerçevesinde açılmaya hazır olduklarını, yeterince açık alan bulunduğunu, kalabalık olmayacağına inandığını kaydetti.

Karayiannis, Bilim Danışma Komitesi’ni endişelendirenin, kendi korunma tedbirlerini uygulayan kafeterya ve restoranlardaki kalabalık ortam  ve sosyal mesafeye uyulmaması olduğunu bildirdi.

“Endişeliyiz çünkü eğer bir vaka görülürse ve başkalarına aktarılırsa, kimin kimden enfekte olduğunu anlamak takip bakımından zor olacaktır” şeklinde konuşan Karayiannis, plajlar konusunda da hava koşullarına bağlı olarak insanların sosyal mesafeyi koruyup korumadıklarını veya şezlongların uygun şekilde temizlenip temizlenmediğini görmenin mümkün olmadığını, şezlongların uygun şekilde temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Petros Karayiannis, “Şezlonglar spreyle temizlense bile rüzgâr estiğinde spreyin uçup gitmeyeceğinden veya çabucak kurumayacağından emin olmamız gerekir. Bunu belediyelerin çok iyi ele almaları gerekir” dedi.Başa dön tuşu