Rum Milletvekili'nden KKTC'ye Çelme! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Kıbrıs

Rum Milletvekili’nden KKTC’ye Çelme!

Rum Milletvekili'nden KKTC'ye Çelme!

Eğitim Enternasyonali Avrupa Örgütü (ETUCE) toplantısının 17-18 Mayıs tarihlerinde KKTC’de yapılacağının duyurulmasının ardından, Rum Avrupa Parlamentosu milletvekilleri toplantıyı önleme amacıyla harekete geçtiler.

Simerini ve diğer gazeteler, ETUCE toplantısının “anti işgal karakterini taşıyacağı” taahhüdünün verilmiş olmasına karşın toplantının KKTC’de yapılacak olmasının Güney Kıbrıs’ta tepkiyle karşılandığını yazdılar.


Rum eğitim sendikalarından OELMEK’in toplantıya katılmayacağını POED’in ise henüz karar vermediğini belirten gazete, Rum AP Milletvekilleri Andigoni Papadopulu, Sofoklis Sofokleus ve Eleni Theoharus’un çeşitli AB yetkililerine gönderdikleri mektuplarla toplantının iptali girişimi başlattıklarını yazdı.

Habere göre Rum AP Milletvekilleri, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, AB Eğitim Komiseri Andrula Vasiliu ve Sosyal Hizmetler Komiser Lazlo Andor’a gönderdikleri mektuplarda, ETUCE toplantısının KKTC’de yapılmasının KKTC’nin ve “işgal makamlarının düzeyini yükselteceği” iddialarında bulundular.

Rum milletvekilleri ayrıca, toplantıya katılacakların Ercan Havaalanını da kullanacaklarını, bu durumun Eurocontrol ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün anlaşmalarını ihlal edilmesi anlamını taşıyacağını savundular.

Gazete, ETUCE’nin geçtiğimiz Eylül ayında da KKTC’de toplanması girişiminin yapıldığını ancak Rum Dışişleri Bakanlığı’nın müdahalesi sonrasında toplantının iptal edildiğini hatırlattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar