ELAM'dan Şok Hareket! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

ELAM’dan Şok Hareket!

ELAM'dan Şok Hareket!

Rum tarafında da faşist olarak nitelendirilen aşırı sağ oluşum “Ulusal Halk Cephesi” (ELAM) Larnaka örgütüne mensup bir grup dün Larnaka’daki Kıbrıs Türk semtindeki Türkçe yazılı bir sokak tabelasını yerinden söktü. Elam üyeleri belediyeye diğer Türkçe yazılı diğer sokak isimlerinin sökülmemesi durumunda kendilerinin sökeceği tehdidinde bulundu.

Haravgi “ELAM’dan Faşist Hezeyan… Larnaka Belediyesini Tehdit Ederek Türkçe İsimli Sokak Tabelalarının Çıkarılmasını İstedi” başlıklı haberinde “ELAM tarafından dün yeni bir faşizan politika patlaması yaşandı. Larnaka’daki Kıbrıs Türk Semti Skala’dan Türkçe isimli sokak tabelalarını hedef aldı” ifadesine yer verdi.


BELEDİYEDEN KIBRIS TÜRK İSMİ TAŞIYAN BÜTÜN SOKAK TABELALARINI RUMCA İSİMLERLE DEĞİŞTİRMESİNİ İSTEDİ, VE “UYARDI”…

Gazete ELAM mensupları tarafından yerinden çıkartılan Türkçe isimli sokak tabelasının, tehdit ve şantaj içerikli bir mektupla Larnaka Belediyesi’ne verildiğini yazdı.

Gazeteye göre belediyeye verdiği mektupla, Türkçe isim yazılı bütün sokak tabelalarının çıkartılıp Rumca isimlerle değiştirilmesini isteyen ELAM, bunu belediyenin yapmaması halinde kendisinin yapacağı tehdidinde bulundu.

“BU ELAM’IN KIBRISLI TÜRKLERE YÖNELİK HİDDETİNİ İLK GÖSTERİŞİ DEĞİL”

Gazete bunun, ELAM’ın Kıbrıslı Türklere yönelik “hiddetini” ilk gösterişi olmadığına işaret ettiği haberinde 2,5 yıl önce sahil yolundaki “faşist yürüyüşünü tamamlamayarak Ay. Lazaru Meydanı’na ulaşmasının hemen ardından ELAM grupları Türkçe isimli sokak tabelalarını siyah sprey boyalarla boyadığını” hatırlattı.

Fileleftheros “ELAM Üyeleri Larnaka’daki Kıbrıs Türk Semtinde… Kıbrıs Türk Sokağından Tabelayı Çıkardılar” başlığıyla yansıttığı ve bir ELAM üyesinin duvardaki tabelayı çıkarma anını yansıtan fotoğrafla da desteklediği haberinde yaklaşık 10 ELAM mensubunun dün sabah Larnaka Kıbrıs Türk semtindeki Bozkurt sokağa giderek sokak isminin Türkçe yazılmış olduğu tabelayı yerinden çıkardığını yazdı, özetle şunları ekledi:

“Bu eylemlerine gerekçe olarak Larnaka Belediyesi’nin kentin Kıbrıs Türk semtinde bulunan sokaklardaki Kıbrıs Türk isimlerini idameye devam etmesine karşı olmalarını gösterdiler. Bozkurt’un Yunancada ‘grizi liki’ olduğuna da vurgu yaptılar. Tabelayı alarak Belediye Başkanı Andreas Lurucadis’e gittiler. O anda belediye başkanı makamında değildi, gençler de Larnaka Belediyesi’ne hitaben yazılmış muhtıra-mektubu Lurucadis’in ofisine bıraktılar.

Muhtırada belediyeye, kentteki Kıbrıs Türk yer isimi taşıyan tabelaları uzaklaştırması için süre tanınıyor, aksi halde bunu ELAM’ın yapacağı belirtiliyor. ELAM’lı gençlerin bütün bu eylemini izleyen polis onları görmezden gelmeyi tercih ederken eylem sırasında sokakta dolaşan vatandaşlar da ilgisiz kaldı. Larnaka Belediyesi de sanki ‘olmamış’ kadar önem gösterdi.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar