Rum Elektrik İdaresi tehlike çanları çalıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Güney Kıbrıs

Rum Elektrik İdaresi tehlike çanları çalıyor

Rum Elektrik İdaresi tehlike çanları çalıyor

Simerini gazetesi “AİK’in Kasası Boşaldı… Elektrik İdaresi Halkı Borçlarını Ödemeye Çağırdı… AİK, Yükümlülüklerine Cevap Vermeyenlere Elektriklerini Kesme Uyarısında Bulundu” başlıklarıyla verdiği haberinde, AİK’in, dün, geleceğine dair tehlike çanları çaldığını yazdı.
Gazete, AİK Yönetim Kurulu Başkanı Haralambos Çuris’in, gerek dünkü basın toplantısında, gerekse katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarda, tüketiciler için “ödemesiz dönemlerin” sona erdiğine vurgu yaparak, AİK’in ödemeleri durdurma arifesinde bulunduğu söylediğini kaydetti.

Habere göre AİK’in, fedakarlıklarda bulunarak elektrik fiyatlarında indirime gittiğine işaret eden Çuris, AİK’in, gerek elektrik talebinin düşüşünden, gerekse finans sektöründeki sınırlayıcı önlemlerden ötürü gelir kaybına uğradığını belirterek, vatandaşları, elektrik faturalarını ödemeye çağırdı.


YILBAŞINDAN BERİ YÜZDE 13 İNDİRİM

Basın toplantısı çerçevesinde yaptığı açıklamalarda, yılın başından itibaren, elektrik fiyatlarında yüzde 13’ten fazla indirime gidildiğine dikkat çeken Çuris, bankaların AİK’e sağladığı bazı kolaylıkları durdurduğundan, elektrik enerjisi taleplerinde yüzde 20 oranında düşüş olduğundan söz etti.

Bankaların bir süre kapalı kalmasından ötürü AİK’in, ödeme yapmayan vatandaşların elektriğini kesmeme kararı aldığını da anımsatan Çuris, faturalarının son ödeme tarihleri gelen ve ödeme yapmayan vatandaşlara seslenerek, AİK’in de, bazıları, yakıt ödemeleri gibi ertelenmesi mümkün olmayan ödemelerle alakalı kendi yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için, bu faturaların ödenmesini istedi.

Çuris, faturaların ödenmemesi durumunda, AİK’in en kısa zamanda elektrik kesintisine yeniden başlamaktan başka bir seçeneğinin olmayacağını da belirtti.

TAHSİL EDİLMEMİŞ FATURALAR 30 MİLYON EURO’YA ULAŞTI

Katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarında ise, son 15 günde, tahsil edilmemiş faturaların 30 milyon Euro’ya ulaştığını ifade eden Çuris, aynı zamanda, karşılıksız çeklerle yapılığı için 350 bin Euro’luk ödemenin “ödenmemiş” olarak beklediğini söyledi.

Diğer gazeteler Çuris’in açıklamalarını şu başlıklarla aktardı:

Haravgi: “AİK Ödemeleri Durdurmaya Yakın… Tüketicilere Faturalarını Vaktinde Ödemeleri Çağrısı”

Alithia: “AİK de Tahsilat Yapamıyor… Fiyatlarda Düşüş… Elektrik Akımı Talebinde Düşüş”

Fileleftheros: “Ödemeleri Durdurma Konusunda AİK’ten SOS… Elektriği Kesmeyecek Ancak Faturaların Ödenmesini İstiyor”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar