Güney KıbrısKıbrısManşet

Rum Basınından ”Harita” İddiasıBugün yapılacak olan ikinci kritik Mont Pelerin zirvesi öncesi Rum basını yine harita iddiası ortaya attı. Acak İsviçre’de görüşmeleri yakından takip eden Mete Tümerkan ve Hüseyin Ekmekçi dün akşam yaptıkları canlı yayında bu haritanın manipülasyon olduğunu ve görüşme masasında psikolojik bir etki yaratıp masayı baskı altına almak için kullanılmak istediğini bielirttiler.
İşte söylediklerinden bazı satır başları:– Masada şu anda harita yok. Müzakerelerde masaya haritanın geleceği aşamaya daha gelinmedi. Toprak kriterlerinde daha tam bir uzlaşma yok. Mont Pelerin zirvesi için varılan müzakere yöntemi mutabakatına göre önce taraflar toprak kriterleri üzerinde uzlaşma sağlayacak, sonra bunları harita üzerinde ayrı ayrı uygulayacak. Yani Türk tarafı kriterleri kendi anlayışına göre hazırlayacağı harita üzerine yansıtırken, Rum tarafı da kendi karitasi üzerine yansıtacak. Bu yapıldıkdıktan sonra taraflar hazırladıkları haritaları masaya koyacaklar. Birbirlerinin hazırladıkları haritaları sadece masada görecekler. Bu haritalar BM tarafından beşli toplantının yapılacağı tarihte yeniden masaya bu kez müzakere edilmek üzere getirilmek için alınacak. Beşlinin tarihi belirlenmeden masaya harita gelmeyecek. Yani beşli toplantı için tarih olmayacaksa kriterler üzerinde uzlaşı ya da uzlaşılan toprak kriterlerinin haritaya uygulaması da olmayacak.

– Rumlar geride kalan birinci Mont Peleri zirvesinde iletişim alanında zayıf kaldıklarını bellirtmişler ve ikinci zirvede bu konuda daha etkin olmaları gerektiği konusunda açıklamada bulunmuşlardı. Şimdi işte yayınladıkları bu harita ile bunu yapmaya çalışıyorlar. Bu yayınlanan harita ile psikolojik etki yaratılmak ve masa baskı altına alınmak isteniyor. Müzakerelerde şu an itibarı ile aslında üzerinde uzlaşma sağlanmış bir oran bile yok. Haritayı sızdıran ve yayınlayanların oyununa gelinmemeli…

Rum basının masada olduğunu iddia ettiği ama Mete tümerkan ve Hüseyin ekmekçi’nin böyle bir harita olmadığını ve manipülasyon olduğunu söylediği harita işte bu.

Başa dön tuşu