Akıllı CihazlarBilim ve Teknoloji

RTÜK’ün internet medyası denetimi dünya basınınında


1 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararları, Netflix’in ve diğer internet medya sağlayıcılarının kontrol altına alınmasına ve denetlenmesine olanak sağlıyor. Son olarak çıkan bu haberler dünya basınında da yer buldu.

 

Netflix RTÜK denetimi eşliğinde yayınlara devam etmek istiyor

4 Ağustos 2019 tarihinde düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, hiçbir markadan yeni yönetmeliğe karşı bir itiraz gelmediğini ifade etmişti. Bu ifadeleri destekleyen Netflix yönetimi, Türkiye pazarını kaybetmek istemiyor.

 

Tüm çevrimiçi içerik şirketlerinin lisans almasını mecbur kılan yeni sistem, ayrıca, ilgili markalardan Türkiye’de bir şirket kurmasını da talep ediyor. Özellikle lisans alımının Netflix’in çekilmesine sebep olacağı tartışmaları, Netflix’in sakin tavrı sayesinde, büyük ölçüde, son bulmuş gibi görünüyor.

Netflix RTÜK denetimi yabancı basınlar tarafından takip ediliyor

Radyo yayını için 10 bin TL, internet üzerinden yapılması planlanan televizyon yayınları için 100 bin TL ve alışveriş kapsamında yer alan içerikler için 500 bin TL isteyen RTÜK, kurallara uymayanlara çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek.

Bu bağlamda Netflix, kurallara uymaması durumunda önceden belirlenmiş olan yaptırımlara maruz kalabilir. Üç katmandan oluşan bu ceza mekanizması, şu adımlardan oluşuyor:

Uyarı alan içeriklerin 30 gün içerisinde değiştirilmesi

Yayın lisansının üç ay boyunca kullanılamaması

Bu iki uyarının da dikkate alınmaması durumunda süresiz olarak yayınlara son verilmesi

Bu adımlar, diğer yabancı yayın servisleri için de geçerli.Başa dön tuşu