RHA kullanımına sınırlama getirildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

RHA kullanımına sınırlama getirildi

Başbakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nın (RHA) sadece kamu hizmetlerinin ifasına yönelik olarak kullanılacağı, bunun dışında kesinlikle özel iş amaçları için kullanılmayacağı, tedbirlerin aksine hareket eden personele yasal işlem başlatılacağına ilişkin genelge yayımladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün imzasıyla yayımlanan genelgede, Resmi Hizmet Araçları’nın mesai saatleri haricinde, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde kullanılmayacağı; kullanılması gereken durumlarda ise her görevli ve her araç için ‘Görev Belgesi’ doldurulacağı belirtildi.


Genelgede, bakanlıkların, dairelerin ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nın sadece hizmet gereği ve azami tasarrufla kullanılmasının büyük önem arz ettiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları sadece kamu hizmetlerinin ifasına yönelik olarak kullanılacak, bunun dışında kesinlikle özel iş amaçları için kullanılmayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nı kullanan personelin söz konusu araçların günlük bakımı ve kurallara uygun kullanımı konusunda azami hassasiyet göstermesi için kurum amirleri tarafından gerekli tedbirler alınacak, aksine hareket ettiği belirlenen personel ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır.

Resmi hizmet araçları mesai saatleri haricinde, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde kullanılmayacak. Kullanılması gereken durumlarda ise her görevli ve her araç için Görev Belgesi doldurulacak.”

Genelgeye göre, bu esaslara yönelik olarak uygulamanın öngörüldüğü şekilde yürütülmesinden tüm kamu kurum ve kuruluş yönetici ve/veya ita amirleri sorumlu olacak.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar