Reyhanlı'daki saldırılarda Ölü sayısı 150'ymiş - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Türkiye

Reyhanlı’daki saldırılarda Ölü sayısı 150’ymiş

Hatay Valisi o iddiaları yanıtladı.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Reyhanlı'daki saldırılarda 150 kişinin yaşamını yitirdiğine yönelik iddiaları yalanladı. Vali Lekesiz “Ölü ve yaralı sayısını saklamamız söz konusu değil. Patlamalarda 51 kişi hayatını kaybetti” dedi.


Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, canlı yayınında NTV Muhabiri Hasan Uylaş’ın sorularını yanıtladı.

Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından İlçe Emniyet Müdürü Murat Berk’in görevden alındığına yönelik haberi doğrulayan Lekesiz, “Arkadaşımızın görevden alınması bir tedbirdir. Yeni bir gelişme gibi değerlendirmeye değebilecek çok çaplı bir şey değildir. İdari bir tasarruftur” diye konuştu.

Soruşturma kapsamında şu ana kadar 13 kişinin gözaltına alındığını ifade eden Lekesiz, “13’ü de ilimiz nüfusumuza kayıtlıdır. Olayın asıl faili ve tali faili olduğu 6 kişinin aranmasına devam ediyor. Onlar da ilimiz nüfusuna kayıtlıdır. Gözaltına alınan son kişi 23.40 civarında ele geçirildi. Üç kişi Samandağ’dan Suriye’ye geçmek istemiş, önlemler sayesinde geçememiştir" dedi.

 

'YENİ PATLAMA SÖYLENTİSİNE İNANMAYIN'

Reyhanlı’nın kısa sürede normal hayata döneceğini vurgulayan Vali Lekesiz, “yeni bir patlama olacak” söylentisine de tepki gösterdi.

Vatandaşları sakin olmaya çağıran Vali Lekesiz, şöyle konuştu: “Menfur saldırı sonrası vatandaşlarımız arasında yeni bir patlama olacak söylentisi var. Bu işleri yapanlar, isterler ki kaos ve kargaşa hakim olsun. Yaşanmış acılardan ders alarak birbirimizi üzecek dedikodulardan kaçalım. Sakin olalım, serinkanlı değerlendirelim ve dedikodulara da itibar etmeyelim.”

'222 KİŞİ YARALANDI'

Olayda yaralananlar konusunda da bilgi veren Vali Lekesiz, “Patlama dolayısıyla yaralanarak hastanelerimize müracaat eden 222 kişi oldu. Şu saat itibarıyla hastanelerde yatarak tedavi gören 20 kişi var, bunların 4’ü ağır yaralı durumundadır” diye konuştu.

'ÖLÜ SAYISI 150' İDDİASINA YANIT

Lekesiz, ölü sayısının 51’den fazla olduğu iddialarının hatırlatılması özerine ise şöyle konuştu:

“Hayatını kaybedenlerin sayısının 51’den fazla olduğuna dair farklı değerlendirmeler var. Türkiye’nin bugünkü ulaştığı temel haklar ve özgürlükler, demokratik standartlar, hukukun ilkesinin sosyal ve siyasi yaşama hakim olması standartları, kamu yönetiminin eriştiği saydamlık göz önüne aldığında Türkiye’de ölü ve yaralı sayısının saklanması diye bir şey söz konusu değil. Saklanması ihtiyacı da duyulmaz.

‘Ölü sayısı 150’ymiş de tam olarak ifade edilmiyormuş’ değerlendirmesine itibar edilmesin. Bu rakamlar, tüm resmi kurum ve kuruşlarımız tarafından kayıt altına alınan rakamlardır. Patlamalarda 51 kişi hayatını kaybetti.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar