Resmen köpek leşi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Resmen köpek leşi!

Resmen köpek leşi!

HER TARAF PİSLİK İÇİNDE… Sanayi bölgesi, giriş kısmından başlayarak çöp dağlarına teslim. Bölge esnafının tüm çabaları ve girişimlerine rağmen, iş yapma kapasitesini yitiren Lefkoşa Türk Belediyesi de bölgeden sorumlu Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Sanayi Dairesi de sorunlara kayıtsız kalıyor

VERGİ ÖDEMEYELİM… Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayi bölgesinin girişine astığı dev bir pankartla yaşananları protesto etti. Pankartta, Sanayi Dairesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bölgede üzerine düşeni yapmadığı belirtilerek, esnafın da vergi ödememesi gerektiği üzerinde duruldu


KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ… Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, sanayicinin vergisini ödediği sanayi bölgesinde, hak ettiği hizmeti alamadığını ve bunun doğru bir durum olmadığını söyledi. Çıralı, “Yapamıyorlarsa, bize versinler, biz gerekli bakımı yaparız, kısa sürede buraları cennete çeviririz” dedi

Yağmur DÜŞER
Sanayi bölgesi, giriş kısmından başlayarak çöp dağlarına teslim. Bölge esnafının tüm çabaları ve girişimlerine rağmen, iş yapma kapasitesini yitiren Lefkoşa Türk Belediyesi de bölgeden sorumlu Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Sanayi Dairesi de sorunlara kayıtsız kalıyor.
Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayi bölgesinin girişine astığı dev bir pankartla yaşananları protesto etti. Pankartta, Sanayi Dairesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bölgede üzerine düşeni yapmadığı belirtilerek, esnafın da vergi ödememesi gerektiği üzerinde duruldu.
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, sanayicinin vergisini ödediği sanayi bölgesinde, hak ettiği hizmeti alamadığını ve bunun doğru bir durum olmadığını söyledi. Çıralı, “Yapamıyorlarsa, bize versinler, biz gerekli bakımı yaparız, kısa sürede buraları cennete çeviririz” dedi.

Yağmur DÜŞER

Fare ölüleriSanayi bölgesinde dikkat çeken bir başka nokta ise, çok sayıda fabrikayı basan fareler. Çevre kirliliği nedeni ile hızla çoğalan farelerle mücadele eden bölge esnafı nedeniyle, çok sayıda fare ölüsü çevreye yayılmış durumda.
Fare ile mücadele için, ciddi bir kaynak ayıran bölge esnafı, kaderine terk edilen sanayi bölgesinde, kendilerine başka çare bırakılmadığını söyledi.
Havadis’e konuşan bölge esnafı, “Tüm makamlar, elini eteğini bölgeden çekti. Yolla ilgili başlayan çalışmalar kısa sürede bitirildi, yarım yamalak işler yapıldı. Maalesef organize bir şekilde bölge temizliği de yapılamadı” dedi.

Çöp dağları oluştu
Sanayi bölgesinde, uzun süredir toplanmayan çöpler nedeniyle kısa aralıklarla çöp dağları oluştuğu görüldü.
Gerek temizliği yapılan kuru otlar, gerekse iş yerlerinden çıkan atıklar gelişigüzel çevreye yayılırken, iş yerlerini de ciddi oranda bir yangın tehlikesi bekliyor.

“Pislikten geçilmiyor”Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, sanayi bölgesinin pislikten geçilmediğini, her yerin hayvan ölüleri ve çöp yığınlarıyla dolu olduğunu söyledi. Çınarlı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde grevin bittiğini ancak çöp yığınlarının toplanmadığın ve sanayi bölgesine hizmet verilmediğini belirtti. Sanayi Odası Başkanı vergi ödemeyeceklerine dair sanayi bölgesinde pankart açtıklarını ve almadıkları hizmeti neden ödemeleri gerektiğine vurgu yaptı.


“Pankartlar ikaz mahiyetinde”

Sanayicilerin bir sürü isim altında vergi ödediklerini bunların karşısında hiçbir hizmet almadıklarını söyledi.  Ali Çıralı, bir ikaz mahiyetinde vergi ödemeyeceklerine dair pankart açtıklarını ikazlarının ciddiye almasını istediğini ayrıca ciddiye alınmazsa pankartların artarak devam edeceğini söyledi.
Çıralı, belediyenin seçim sürecine girdiğini, adayların dikkatini çekmek için de pankart açtıklarını ve adayların sanayi bölgesine gitmeleri, oradaki durumu görüp gereken sözü vermelerini istedi.

“Maalesef muhatabımız yok”Sanayi Odası Başkanı Çınarlı şöyle devam etti: Şimdi maalesef muhatabımız yoktur. Ne hükümet nede belediye tarafından muhatabız yoktur. Başkan yok maalesef hiç kimse yoktur. Hükümet tarafında Ekonomi Bakanlığı sorumlu olmasına karşın yeteri kadar ilgi yoktur.
Çınarlı, sanayi bölgelerini sahipsiz olduğunu fakat vergi toplamaya gelince yarış içine girdiklerini belirtti.

“Yönetimi Sanayi Odası’na devredilsin”
Ali Çıralı Sanayi Bölgelerinin yönetimini sanayi odasına verilmesini istediklerini ancak sorunların bu şekilde bir çözüme kavuşacağını söyledi. Çıralı, sanayi bölgesinde birçok sorun olduğunu bunlardan bazılarının, kanalizasyon, telefon, yollar olduğuna değindi.
Başkan Çınarlı, “Gündem eylem yoktur. Fakat pankartlar ikaz amaçlı sanayi bölgesinde duracaktır. İlgilenen olmazsa pankartların sayı artacaktır. Bakalım ikazı ne kadar dikkate alacaklar” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar