Kıbrıs

Özbilen: Babamı ihmal öldürdü


 
ANLAM VEREMEDİ… Talihsiz bir sürecin ardından yaşamını yitiren polis subayı Kemal Erüreten’in ailesi, yaşananlara anlam veremedi. Hastanede ciddi ihmalin olduğunu söyleyen kızı Aliye Özbilen, tahlilin geç yapıldığını iddia etti, babasının gözleri önünde eriyip can verdiğini söylediBIRAKIN ACIMIZI YAŞAYALIM… Aile olarak çok üzgün olduklarını ve acılarını yaşamak istediklerini söyleyen Aliye Özbilen, “Bırakın acımızı yaşayalım. Dedikodular da bize acı veriyor. Karantina altında bir aile değiliz. Hepimiz sağlıklıyız. Babamın ölüm nedeni ile ilgili tahlil sonuçlarını bekliyoruz” dedi

Ceren ÖZBİLAğır grip nedeniyle hastaneye başvuran ve doğru teşhis konulmadığı için yaşamını yitiren polis subayı Kemal Erüreten’in ailesi Havadis’e konuştu. Aile Gazimağusa Devlet Hastanesi personelini ve yönetimi ihmalkarlıkla suçladı.
Havadis’e konuşan Kemal Erüreten’in kızı Aliye Özbilen, “İşlerini ciddiye alsınlar” diyerek isyan etti ve ayrıca Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki doktorların domuz gribi değil “zatürre” teşhisi koyduğuna vurgu yaptı.

“Gerekli tahlilleri yapmadılar”
Kemal Erüreten’in kızı Aliye Özbilen Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yattığı süre içerisinde safra rahatsızlığı dışında herhangi bir hastalık için tahlil ya da test yapılmadığını belirtti ve şu şekilde konuştu:
“Çarşamba günü babam uyandığında rahatsızdı. Ancak babam doktora gitmeyi sevmediği için ona eczaneden ilaç aldık. Hasta da olsa işine giden bir insandı. Bu nedenle çarşamba günü kalkıp işine gitti.
Orada rahatsızlandığını fark eden polis arkadaşları babamı hastaneye götürdüler. Daha önce safradan rahatsızlığı vardı. Doktorlar baktı safra dediler. Onun dışında da hiçbir test ya da tahlil yapılmadı.”

“Belki de hastaneden mikrop kaptı”Babasının hastanede yattığı süre içerisinde odaların soğukluğundan şikayet ettiğini anlatan Özbilen, babasının kendisine “Gece çok soğuktu. Klimaların derecesinin yükseltilmesi için birini aradık. Bulamadık. Kimse ilgilenmedi” dediğini söyledi. Aynı şikayetin sadece babası tarafından değil diğer hastalar tarafından yapıldığını dile getiren Erüreten şu ifadeleri kullandı:
“Belki de babam hastanede bir mikrop kaptı. Taburcu olan bir hastanın doktoru daha önce hastanede domuz gribi olan birinin taburcu olduğunu kendisi söyledi. Ancak daha sonra bu inkar edildi. Tahlil sonuçları bugün çıkacak. Tahlil sonuçlarını beliyoruz.”

“Tahlil yapmak ikinci gün akıllarına geldi”
Babasının hastaneye yattığı ilk gün hiçbir tahlil yapılmadığına dikkat çeken Özbilen, ertesi gün kusmaya başladığında tahlillerin yapıldığını söyledi.
Hastane personelinin ilgilenmesi için birçok aracıya başvurmak zorunda kaldıklarını kaydeden Özbilen şu şekilde konuştu:
“Başlangıçta kimse babamla ilgilenmedi. Birçok tanıdığımızı aracı koyduk. Babamın daha önceden kronik bronşiti vardı. Şeker hastalığı vardı ve kendi de kabul etmiyordu. Kendinin de ihmalkarlığı vardı.”

“Taburcu olmasını bekliyorduk”Babasının yoğun bakıma alındığı günün ertesi çıkacak diye odasının bile boşaltılmadığına dikkat çeken Özbilen, babasının yoğun bakıma alındığı gece ağırlaştığını söyledi. Özbilen şu ifadeleri kullandı:
“Yoğun bakıma alındığında babamı gördük. İyi görünüyordu. Ertesi gün yoğun bakımdan çıkarılacak diye odası bile boşaltılmamıştı. Ancak gecesi ağırlaştı. Bizi aradılar Lefkoşa’ya kaldırdılar. Doktoru Mustafa Akansoy, ambulansı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kadar takip etti. Kendisinden çok memnunuz.”

“Lefkoşa’da durumun ciddi olduğunu öğrendik”
Babası Kamel Erüreten’in Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığında durumun ciddi olduğunu öğrendiklerini kaydeden Aliye Özbilen, doktorların “İki günü çıkarırsa kurtulur” dediğini söyledi. Özbilen babasının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılmasının üzerinden 12 saat geçmesinden sonra yaşamını yitirdiğini belirtti ve şu şekilde konuştu:
“Lefkoşa’ya yatırıldığında babamı nefes alabilmesi için makineye bağladılar. Ciğerlerinde tahribat oluşmuştu.
Lefkoşa’da hastanesinde alınan önlem Mağusa’da alınmadı. Özelde olsa para almak için bütün tahlilleri yaparlardı. Babamı özel hastaneye de götürmek istedik. Ancak doktoru kaldırmayacağını söylediği için götüremedik.”

“Bıraksınlar acımızı yaşayalım”Ayrıca ailenin domuz gribi nedeniyle karantina altına alındığı yönündeki haberlerin de asılsız olduğuna dikkat çeken Aliye Özbilen, “Bıraksınlar acımızı yaşayalım” dedi. Özbilen şu şekilde konuştu:
“Bizimle ilgili birçok şey söyleniyor. Karantinaya alındığımız iddia ediliyor. Bunlar tamamen asılsız haberlerdir. Zaten babamın domuz gribi olması da en son şüphelenilen hastalıktı. Tahliller bugün çıkacak. Otopsi de istemedik.”

Başa dön tuşu