Rekor Kırıyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Ekonomi

Rekor Kırıyor!

Rekor Kırıyor!

Son yıllarda ürettiği farklı modellerle pazar payını ve müşteri portföyünü geliştirmek isteyen ünlü lüks otomobil üreticisi Porsche, Avrupa ve dünya otomotiv piyasalarında önceki yıllarda yaşanan krizlere rağmen satış rekorlarına koşuyor. Porsche, kriz dönemleri de dahil tüm zamanların üretim rekorunu kırarak sergilediği performansla geçen yılın üretim kapasitesine bu senenin ilk 9 ayında ulaştı.

Lüks otomobil üreticisi Porsche 100 bin rekorunu geçen yıl kırmıştı. İhracatını özellikle Çin ve Amerika'ya yapan Porsche, Avrupa Birliği ülkelerindeki ekonomik daralmadan da olumsuz etkilenmedi. Uzmanlara göre böyle bir rekorun kırılmasında gelişmekte olan ülkelerin talepleri önemli rol oynuyor. Porsche'den yapılan açıklamada yapılan üretimin yüzde 60'ının doğrudan dış piyasaya yapıldığı ve 2012 yılında da en yüksek satışın hedeflendiği bildirildi. 2011 yılında özellikle başta Alman otomotiv sektörü olmak üzere dünya genelindeki önemli üreticiler krizin etkisinden kurtularak satışlarını yükseltmeye başlamıştı.


Diğer yandan uzmanlar 2012 yılında tüm üreticileri zor bir dönemin beklediği konusunda hemfikirler. Zira Avrupa'da krizin derinleşmesinin ihracatı olumsuz etkileyeceği konuşulurken, iç pazarda da düşüş beklentisi var. Bu olumsuzlukların gelecek yıl üretim ve ihracat rakamlarına olumsuz yansıması bekleniyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar