Poli

Reggae müziğine ada aşısıBazan yolda yürürsünüz. Amaçsız. Dudaklarınızın arasında bir türkü, bir şarkı… Tutturmuş gidersiniz… O anda hiçbir şey düşünmezsiniz… Adımlarınızı müziğe göre atar, gözleriniz şarkınıza göre bakar sanki… Yoldaşınız dudaklarınız arasında çıkan melodilerdir…
Diyeceğim, müziksiz hayat olmaz.Kim bilir rüzgarın sesi ile başlar müzik.

Ta tam sesleri ile günümüze ulaşır.

Sırasında bir isyandır, sırasında bir meşale, sırasında coşku, kavga ve aşktır müzik.

Bir ruh halidir kimi zaman yalnızlığın adıdır, kimi zaman kalabalıkların, şehirlerin, ülkelerin adıdır…

Onlar sekiz kişidirler. Yolculukları 2014 yılında başlar.

Kendilerine bir isim bulmak isterler ama bu isim müzik yolculuklarını anlatmalı bu evrende.

Sonuçta “SupernovaReggaeband” adlı kendi müzik grupları ortaya çıkar.

Nedir bu Supernova?

Bu isim macerasını şöyle anlatırlar:

“Süpernovaenerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması durumuna verilen addır. Bir süpernovanın parlaklığı güneşin parlaklığının yüz milyon katına varabilir. Yani enerji asla ölmez sadece şekil değiştirir böylece hiç bitmez, tıpkı müzik gibi… Günümüzde insanlar, arabalara evlere markalara sığınırken ve herkes kendi selfie/sh dünyası kurarken; biz yalnız bir yıldız olmak yerine bir araya gelerek, evrendeki en kusursuz birleşme olan “Süpernovalar” gibi bir bütün olabileceğimize, ancak bu şekilde hayatımızın bir anlamı olabileceğine inanıyoruz.”

Grubun kurucusu Sonero ele avuca sığmayan bir kişilik. Söz yazarı aynı zamanda. Müzik onun ruhunu baştan aşağı işgal etmiş durumda. Hayatı müzikle yorumlar, hayata müzikle bakar, neredeyse ana dili müziktir onun.

Müzikte bir dünya dili haline gelen Reggae tarzı SupernovaReggaeband’ın ruhunu oluşturan tarzdır. Ancak bir farkla.

Onların iddiası Reggae müziğine “adalı” bir ruh vermek.

Reggae tarzında müzik yapacaklar ama o müzik adalı olacak.

İşte bu özgün anlayışla çalışmalarını sıklaştıran grup  “Meram” adlı bir albümde ilk hayallerine ulaşmış oluyor.

Bu noktada kendilerini şöyle izah ediyorlar:

“Önceleri cover şarkılar çalan bir grupken, yeni bir şey yaratmaya ve Reggaeyi kendimizden bir şey katarak yeni bir yol çizmeye karar verdik.  İşin en zor tarafı dinleyicinin alışık olduğu şeyin dışına çıkmak istemektir, çünkü başka birinin müziğini çalmak yerine kendi olmanın ne kadar kıymetli olduğunu fark ettik, bir müzik grubu için bu çok özel bir süreçtir, kendini iyi hissettiğin noktada durup müzik üretebilmek ve bunu korkmadan devam edebilme cesaretini göstermek demektir,  sonra da o şarkıları sevecek insanları bulabilmesi için özgür bırakmak, sonrası dinleyiciye kalmış…”

Elbette sonrası dinleyiciye kalmıştır.

Ancak güzel olan şey evrende kaybolmaz. Hele de müzik.  Hangi bomba türü, hangi silah müziği yok edebilmiştir?

Bilemiyoruz ama,  adalı ruhla donanmış bu güzel grup belki de meramlarını anlatabilmek için albümlerinin adını “Meram” koymuşlardır!..

Raflarda yerini alan SupernovaReggaeband’ın  “Meram” adlı albümü şu sözlerle tanıtılır:

“SupernovaReggaeband yaptıkları müzik türünün doğasından aldıkları ilhamla, insanların hayatına pozitif duygular katmayı ve mutsuzlukları müziğin iyileştirici gücüyle tedavi edebileceğine inanıyor.

Grubun en büyük motivasyonu ise her koşulda durmaksızın üretmeye devam etmek, insanları biraraya getirmek ve dünyadan daha az korkan insanlar için müzik yapmak…

Farklı tınıları, enerji yüklü besteleri ve pozitif enerjisiyle SupernovaReggaeband, dünyaya yaydığı titreşimleri Meram albümüyle tüm müzikseverlere hissettirmeyi hedefliyor. “

Dileriz, Reggae tarzına ada aşısı yapan bu müzik sevdalıları istedikleri yere uçabilsinler.

Yazımızı grubun üyelerini tanımakla bitirelim:

Sonero:

Grubun ön vokali ve şarkıların söz yazarı Sonero  Kıbrıs’ta Sandance Reggae Festival ismiyle üç tane Reggae festivali gerçekleştirmiş, hayatı boyunca müzikle dünyayı gezerek öğrendiği her şeyi adaya taşımış bir müzik aşığı. Doğduğu evin komşusu ve tam bir Reggae aşığı olan Kemal Porat sayesinde neredeyse anne karnında bu müziğe gönül vermiş, müziğin iyileştirici ve birleştirici gücüne inanan bir müzik aşığı olmuştur. Küba’da perküsyon eğitimi aldıktan sonra yıllarca Kıbrıs’ta perküsyonist  olarak sahne almış, bir çok organizasyona imza atmıştır.

Ersen Eroğlu:

Grubun en küçük üyesi olmasına rağmen 10 parmağında 10 marifet bulunan Ersen Eroğul ritim gitar ve back vokal yapıp şarkıların aranjelerini hazırlarken ayni zamanda iç mimarlık yapmaya da devam ediyor.

Hasan Rahvancıoğlu:

Rusyada iki farklı üniversitede eğitim görmüş grubun piyanisti Hasan Rahvancıoğlu geniş yelpazesiyle şarkıların altyapılarını hazırlıyor ve sıra dışı melodilere imza atıyor.

Alper Karabacak:

Nefesiyle Saksafon’a hayat veren Alper Karabacak, back vokal ve danslarıyla da ilgi çekiyor. Grubun basçısı ve ayni zamanda bir fizik öğretmeni olan Umut zeytin Reggae’nin formüllerini çözüyor.

Serhan Öncal:

Sağlam  ve gün yüzü görmemiş ritimleri ve olgunluğuyla davula Serhan Öncal nabız veriyor.

Sertunç Akdoğu:

Hayata olan barışçı duruşu ve etnik müzikle harmanladığı melodileriyle elektro gitara Sertunç Akdoğu hayat veriyor.

Beste Denizal:

Back vokalde grubun tek kadın üyesi Beste Denizal hem sesi hem dansıyla gruba renk katıyor.

Raşit Pekmezci:

Supernova’ya albüm kayıt sürecinde katılan ve grubun ruhuna hemen uyum sağlayan Raşit Pekmezci gitarıyla eşlik ediyor.

AHMET OKAN | POLİ 2017

Başa dön tuşu