Güney Kıbrıs

RAPORDA İLK KEZ “KIBRIS-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ” İFADESİ YER ALDI

barones Katherine Ashton’un AB’nin dünyanın geriye kalanıyla ilişkileriyle ilgili yıllık raporunda ilk kez “(Güney) Kıbrıs-Türkiye ilişkileri” ifadesine yer verildiği bildirildi.

Politis, “Ashton’un Raporunda Kıbrıs-Türkiye İlişkileri… Sürprizsiz… Ashton’un Kıbrıs’ın Tezlerini Kapsayan ve Sürpriz Taşımayan İfadelerinin Yer Alması Olumlu” başlıklı haberinde, Brüksel’deki Rum daimi temsilciliğinin, müzakereleri sırasında yoğun çaba harcayarak rapora; Rum tezlerinin tamamının ve geçen Aralık ayındaki zirve kararlarının tam metin halinde girmesini sağladığını yazdı.

Gazete Avrupalı diplomatik kaynakların Avrupa Dış Politika İşleri Sorumlusu Ashton’un, yıllık raporunda Güney Kıbrıs-Türkiye ilişkileri ifadesinin ilk kez ve bir tam sayfa olarak yer aldığına dikkat çektiklerini belirtti.

Gazete gelecek hafta Avrupa Parlamentosu’na sunulması beklenen raporunda, “Türkiye’nin aday ülke ve bölgedeki kilit ülke olarak AB açısından önemli muhatap olmaya devam etti” ifadesine yer vererek, Ankara ile siyasi diyaloğu sürdürme taahhüdünü yineleyen Ashton’un, Türkiye’nin, AB’nin Kosova ve Bosna’daki operasyonlarına katılımının önemine özellikle vurgu yaptığını yazdı.

Habere göre raporda, AB’nin “Türk tehditlerinden” ciddi endişe duyduğu ve üyesi olan ülkelerin egemenlik haklarına verdiği öneme, “Kıbrıs” Dönem Başkanlığı ile ilişkileri dondurmasının yarattığı rahatsızlığa ve Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıma ve Kıbrıs sorununda yapıcı olma zorunluluklarına” işaret edilen Aralık zirvesi kararlarına tam metin olarak yer verildi.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı