HRİSTOFYAS, ÜRDÜN İÇİN AB’DEN YARDIM TALEP EDECEK - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Güney Kıbrıs

HRİSTOFYAS, ÜRDÜN İÇİN AB’DEN YARDIM TALEP EDECEK

HRİSTOFYAS

Haravgi ve diğer gazeteler, Hristofyas’ın, dün Ürdün ziyareti çerçevesinde Ürdün Başbakanı Fayiz Tarawneh’le görüştüğünü, ziyaret çerçevesinde Güney Kıbrıs ile Ürdün arasında sağlık ve diğer bazı alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandığını yazdılar.

Habere göre Hristofyas, dün, Tarawneh’le gerçekleştirdiği görüşmede, AB Dönem Başkanı olarak AB’nin doğu politikasının genişletilmesini hedeflediklerini belirtirken, Suriye’de yaşanan çatışmalar sebebiyle Ürdün’e sığınan mültecilerin bu ülkeye getirdikleri yükün hafifletilmesi için AB’den destek talebinde bulunacağını açıkladı.


Hristofyas, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Ortadoğu sorununa da değindi ve bulunacak her türlü çözümün uluslararası hukuka ve İsrail’le birlikte var olması öngörülen bağımsız Filistin devletinin kurulmasını içeren BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayanması gerektiğini vurguladı.

Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın “Arap Barış Planı ve BM kararlarını başından beri desteklediğini” belirtti.

Habere göre Tarawneh’le görüşmesinde Kıbrıs sorununa da değinen Hristofyas, Kıbrıs sorununa, tek egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası temsiliyet getirecek, iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinde bir çözüm bulunmasını desteklediklerini yineledi.

Hristofyas ayrıca, Türkiye’nin sözde uzlaşmaz tutumunu, işgal politikasını ve yasadışı yerleşikliği desteklemeyi sonlandırması dileğinde de bulundu.

Ürdün Başbakanı Tarawneh ise konuşmasında, ülkesinin Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm bulunmasını desteklediğini belirtirken Güney Kıbrıs’ın Ürdün’e, AB yardımı yapılmasında önemli rol üstlenebileceğini söyledi.

Tarawneh, Suriyeli mültecilerle ilgili önemli sorunlar yaşadıklarını, bunların başında da içme suyunun sağlanmasının yer aldığını ifade etti.

Gazete, Hristofyas’ın dünkü temasları çerçevesinde Ürdün Üst ve Alt Meclisleri başkanları Taher Masri ve Abdül Kerim Dugbi ile de görüştüğünü, ayrıca Ürdün Haşimi Krallığı ile Güney Kıbrıs arasında sağlık hizmetleri, tıbbi bilimler ve ticari denizcilik alanlarında işbirliği anlaşması imzalandığını yazdı.

Habere göre, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı ile Ürdün Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı arasında, yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu alanlarında işbirliği memorandumu da imzalandı.

HRİSTOFYAS: “DOĞALGAZ İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFİNİ ARTTIRIYOR”

Öte yandan Hristofyas, Rum ve Ürdün ticaret odalarının dün Amman’da düzenlenlediği ekonoımik forma katıldı ve Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) keşfedilen doğalgaz yataklarının önemine dikkat çekti.

Hristofyas yaptığı konuşmada, bu doğalgaz yataklarının işbirliği için yeni koşullar ve olağanüstü perspektifler oluşturduğunu belirterek, Ürdün’e gerçekleştirdikleri ziyaretin, iki ülke arasında pek çok alanda işbirliği yapılması konusundaki isteklerini ortaya koyduğunu vurguladı.

Ürdün şirketlerinin Güney Kıbrıs’a olan ilgisinin, yapılan yatırımların 77 milyon Euro’ya ulaşmasından görülebileceğini de ifade eden Hristofyas, eğitim, turizm ve diğer birçok alanda işbirliğinin daha da geliştirilebileceğini belirtti.

Forumda konuşan Ürdün Başbakanı Tarawneh de iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin birçok alanda artırılabileceğine dikkat çekti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar