DünyaManşet

Putin operasyon için emir verdiRusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Başkent Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı.

Rus Haber Ajansı ise Karadeniz Filosu’nun çıkartma harekatı başlattığını duyurdu. Reuters’ın haberine göre, Ukrayna ordusu, Luhansk bölgesinde 5 Rus uçağının ve bir Rus helikopterinin düşürüldüğünü açıkladı. Ancak Rusya, Ukrayna’nın uçaklarını düşürdüğünü reddetti.


Ukrayna’yı işgal edeceğine ve askeri harekat düzenleyeceğine ilişkin iddiaları uzun süre yalanlayan Rus lider Putin, sabaha karşı harekat emri verdi. Rus birlikleri kısa süre içerisinde Ukrayna’nın kritik askeri merkezlerini bombaladı ardından başta Kiev olmak üzere büyük kentlerden kaçış başladı. İşte en sıcak gelişmelerden operasyonun başlamasına kadar saat saat yaşananlar ve günün kısa özeti…

Saat 13.55: Odessa’daki füze saldırısında en az 18 kişi hayatını kaybetti.

Saat 13.26: Ukrayna, Rusya’nın ikinci dalga füze saldırısını başlattığını açıkladı.

Saat 12.50: Kiev’den saldırılarda 40 Ukraynalının öldüğü bilgisi geldi.

Saat 11.45: Ukrayna saldırılarda 50 Rus askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Saat 10.28: Fransız haber ajansı AFP Rus kara birliklerinin Ukrayna’ya girdiği bilgisini geçti.

Saat 11.20: Ukrayna Savunma Bakanlığı eli silah tutan herkesin bölgesindeki savunma hatlarına gidebileceğini söyleyerek seferberlik çağrısında bulundu.

Saat 10.13: Ukrayna Sınır Muhafızları, “Rus askeri konvoyları Ukrayna sınırını geçerek Çernigiv, Harkov ve Luhansk’a girdi” açıklamasını yaptı.

Saat 09.30: AB liderleri bugünkü toplantıda Rusya’ya eylemleri için yıkıcı sonuçlar getirecek ilave yaptırımları görüşecek. Rusya Başkanlık Konseyi önceki saatlerde, “Batı’nın yaptırımları yıkıcı olmaz” demişti.

Saat 09.15: Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Rusya’nın Belarus ve Kırım’dan Ukrayna’ya saldırı başlattığını duyurdu.

Saat 09.00: Ukrayna ordusu Luhansk bölgesinde 5 Rus uçağının ve 1 helikopterin düşürüldüğünü iddia etti. Rusya iddiayı yalanladı.

Saat 08.43: ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Blinken, “NATO’nun 5. maddesine sıkı sıkıya bağlıyız” dedi.

Saat 08.40: Donbas bölgesinin Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölümünde, Rus ordusuna ait tankların geçişi görüntülendi. Öte yandan Rus askeri araçlarının bulunduğu konvoyun Ukrayna’nın Donbas bölgesinin yer aldığı sınıra doğru ilerlediği görüldü.

Saat.08.30: Rusya, hassas silahlarla çok sayıda Ukrayna askeri biriminin hedef alındığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemleri, askeri hava limanları ve hava kuvvetlerinin “yüksek hassasiyetli silahlarla” etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Saat 08.18: Ukrayna Savunma Bakanlığı: Doğudaki birliklerimiz, komuta merkezleri ve havaalanlarımız yoğun topçu saldırısı altında

Saat 08.15: Rus Haber Ajansı ise Karadeniz Filosu’nun çıkartma harekatı başlattığını duyurdu.

Rusya, Ukrayna ve Belarus ile olan batı sınırında hava sahasının sivil uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

Rus Haber ajansına göre, Ukrayna’nın genelindeki tüm askeri tesislere roket saldırıları başladı.

Saat 08.00: Havanın aydınlanmasının ardından Kiev’de oturanlar güvenli bölgelere gitmek üzere kenti terk etmeye başladı. Kiev’de sirenler çalmaya başladı.

Saat 07.00: Rus Haber Ajansı ise Karadeniz Filosu’nun çıkartma harekatı başlattığını duyurdu. Harekatla ilgili konuşan  Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de, “Saldırmayacağız, kendimizi savunacağız” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemleri, askeri hava limanları ve hava kuvvetlerinin “yüksek hassasiyetli silahlarla” etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Saat 06.00: Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

Putin,“ Donbas halkı yardım için yüzünü Rusya’ya döndü. Bu nedenle özel askeri operasyon düzenlenmesi emrini verdim. Operasyon 8 yıldır Kiev yönetiminin baskıları ve soykırımı altında acı çeken insanları korumayı amaçlıyor. Ukrayna’yı militarizm ve Nazizm’den temizleyeceğiz. Aralarında Rusya vatandaşlarının da olduğu sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenlere karşı adaleti sağlayacağız” dedi.

Saat 06.30: Başkent Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandığı bildirildi.

Saat 01.30: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “Rusya, Ukrayna’ya karşı saldırıya onay verdi, Putin görüşme teklifini cevapsız bıraktı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna kentlerine saldırı düzenlemiyoruz

Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusunda resmi olarak tanıdığı Donetsk ve Lugansk’ın talebi üzerine bu sabah başlattığı operasyon sürüyor.

Ukrayna lideri Zelenskiy sıkıyönetim ilan etti. Donetsk lideri Puşilin, Donetsk’in tamamını Kiev’den geri alma operasyonun çabuk tamamlanacağını söyledi. Rusya, Ukrayna kentlerine saldırı düzenlenmediğini vurguladı.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Kiev güçleri arasındaki gerginliğin cuma günü daha da tırmanması ve Rusya’nın bu cumhuriyetleri tanımasının ardından Donetsk ve Lugansk liderleri dün akşam Kiev’in saldırganlığını püskürtmek için Rusya’dan yardım talep etti.

Rusya lideri Vladimir Putin de bu sabah yaptığı ulusa sesleniş konuşmasıyla Donbass’a askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. “Rusya’nın NATO’nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız” ifadelerini kullanan Putin, Ukrayna askerleri ve halkına da seslendi.

ABD, AB ve İngiltere başta olmak üzere Batılı ülkeler, ‘Ukrayna’nın egemenliğini ihlal ettiği’ iddiasıyla Rusya’ya yaptırım açıklamaya devam ediyor.

Rusya’nın saldırısı sonrası Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 31 arttı

 

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin ardından Avrupa’da mart vadeli kontratlarda doğal gaz fiyatları yüzde 30,7 artış gösterdi.

Finansal piyasalarda, Ukrayna krizinin tırmanması petrol, enerji ve altın fiyatlarını yükseltirken, hisse senedi fiyatlarında keskin düşüş görüldü.

Güne 100 avronun üstünde başlayan doğal gaz kontratlarının fiyatı 125 avroyu gördükten sonra Türkiye saatiyle 10.12’de dünkü kapanışa göre yüzde 30,7 artışla 115 avrodan işlem gördü.

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurması ve enerji tedarikinde yaşanabilecek kısıntılarla arzın daha da sıkılaşacağına yönelik endişeler etkili oldu.

THY, Ukrayna seferlerini iptal etti

 

Türk Hava Yolları (THY), Ukrayna hava sahasının kapatılması sebebiyle ülkeye düzenlediği tüm seferlerini iptal ettiğini duyurdu.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna hava sahasının kapatılması sebebi ile bugünkü tüm Ukrayna seferlerimiz iptal edilmiştir.” ifadelerini kullandı.
THY, Ukrayna’da başkent Kiev, Herson, Harkiv, Lviv, Mykolaiv, Odessa ve Zaporijya kentlerine karşılıklı seferler düzenliyordu.

Kripto varlıklara Rusya darbesi

 

Rusya’nın Ukrayna gerilimini askeri operasyona dönüştürmesi sonra piyasalar yaşanan şok dalgası kripto varlıkları da etkiledi. Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimleri değer kaybediyor.

Kripto varlıklarda, diğer finansal varlıklarda olduğu gibi düşük risk iştahı dikkat çekiyor. Yüzde 8’e yakın değer kaybıyla 34 bin 322 dolara kadar düşen Bitcoin, kısmi toparlanma ile 35 bin 300 dolar civarına yükseldi. Ethereum ise 2 bin 300 dolar seviyesinin altına inerek yüzde 12 değer kaybetti.

Altcoinlerde de benzer düşüşler yaşanıyor. Gün ortası itibarıyla son 24 saat içerisinde Ripple yüzde 12; Solana yüzde 7,5; Avalanche yüzde

13,3 Cardano yüzde 15,8; Stellar yüzde 11,5; Dogecoin yüzde 15,3; Shiba Inu yüzde 14 gerilemiş durumda.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören mart vadeli kontratların fiyatı dünü yaklaşık 88 avro ile tamamlamıştı.

Ukrayna’da seferberlik ilan edildi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası “ulusa sesleniş” konuşması yaptı.

Ukraynalılara ve medyaya seslenen Zelenski, ülkedeki gelişmelerle ilgili bilgilerin yayılması çağrısında bulunarak, “Ordumuz nasıl mücadele ediyor lütfen yayalım. Ordumuzun halkın, medyanın, kamunun desteğine ihtiyacı var. Ordumuz da halkımız güçlü durumda. Ordumuzu desteklememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusunun ağır saldırılara maruz kaldığını belirten Zelenski, ölü ve yaralı sayısının da arttığını söyledi.

“Ukraynalıları  orduya katılmaya çağırıyorum”

Halkın ve ordunun, işgale karşı ülkeyi savunduğunu vurgulayan Zelenski şöyle devam etti:

Ukraynanın her vatandaşı halkımızın geleceğini belirleyecek. Ordu deneyimi olan herkes ordumuza katılabilir. Ukraynalıları orduya katılmaya çağırıyorum. Eski askerleri de orduya katılmayı çağırıyorum.  Ordu arasında yaralılar var, kanınıza ihtiyacımız olacak, gerekirse kan dökülecek.  Her şirketin, işletmecinin de geleceği belirleme durumu söz konusu olacak. Toplumumuz için çalışalım. Tüm çalışanların hizmetlere ihtiyacı olacak. Ukrayna bankaları ve milli banka gerekli rezervlere sahip.Ukrayna’yı destekleyenlere teşekkür ediyorum . Özgürlüğümüzü birlikte savunacağız. Devletinizi savunmak için hazır olun.

“Rusya ile diplomatik ilişkilerimizi kestik”

Zelenski, Ukrayna’nın Rusya ile tüm diplomatik ilişkikeri kestiğini de söyledi.

Konuşmasında Rus halkına da seslenen Zelenski, “Rusya halkının bir seçim yapması gerekiyor hangi yolu izleyecekler. Rusya’daki herkes dışarı çıkıp bu savaşa karşı sesini yükseltebilir. Hem Rusya’da bulunan Ukrayna vatandaşlarına ve hem de Ruslara ayrı ayrı seslenmek istiyorum. Biliyorum sizin TV kanallarınızda gösterilmiyor. Sosyal medyada da her şeye erişiminiz yok. Bu korkunç durum. Bir ulusu yok etme isteğini engellemek mümkün değil. Siz tarihi engelleyemezsiniz. Ukrayna vatandaşları, Rusya’da akrabası bulunanlar, harekete geçin” dedi.

 

 

Başa dön tuşu