EğitimYaşam

Psikoloji öğrencileri çalışmalarıyla takdir topluyor


Öğrenciler ulusal ve uluslararası kongrelerde LAÜ’yü  temsil ediyor

Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zihniye Okray, Psikoloji Bölümü’nün  2013 yılından itibaren eğitim veren dinamik bir bölüm olduğunu belirterek, Psikoloji Bölümü ve Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda eğitim alan öğrencilerin ulusal ve uluslararası kongrelerde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.LAÜ Psikoloji Bölümü olarak tüm öğretim elemanlarının bilgi, birikim ve deneyimlerini öğrencileri ile paylaştıklarını, her geçen yıl ulusal ve uluslararası kongre ile sempozyumlarda çalışmaları kabul edilen öğrenci sayısının arttığını ifade eden Okray, öğrencilerin kendi ilgi alanları doğrultusunda hazırlamış oldukları çalışmaları sunabilecekleri bilimsel ve akademik toplantılar ile tecrübe kazandıklarını dile getirdi.

Okray bölümde, öğrencilerin sosyal, gelişim psikolojisi gibi temel alanların yanı sıra bağımsız araştırma yapmaları için zemin hazırlayan istatistik, bilgisayar uygulamalı istatistik, bilimsel araştırmalarda nicel-nitel yöntemlerin incelendiği araştırma yöntemleri derslerini alıp, kendi başlarına bilimsel bir araştırma önerisi yapabilme ve araştırma raporu yazabilme becerilerini kazandıkları araştırmalar ile birçok ulusal ve ulaslararası kongrelerde LAÜ Psikoloji Bölümü’nü en iyi şekilde temsil ettiklerini vurguladı.

Öğrencilerin akademik bilgi birikimlerini arttırmalarının yanı sıra yaptıkları çalışmalar ile Psikoloji Bilimine katkı sağladıklarını belirten Okray, Psikoloji Bölümü öğrencilerinden Esra Akkuş, Melis Akalın ve Helin Parlak’ın katıldıkları VII. CUDES  (Current Debates in Social Sciences) kongresinde başarılı bir şekilde çalışmalarını sunduklarını ve ayrıca çalışmalarının Current Debates in Gender & Cultural Studies’in 16. cildinde kitap bölümü olarak yayınlandığını dile getirdi.

Uluslararası EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi’nde Psikoloji Yüksek Lisans öğrencisi Niyazi Ilık’ın sözel bildiri, V. International Eurasian Educational Research Congress’de (EJER) Ayda Dali ve Ulaş Kondakçı’nın ise; Dr. Cemaliye Direktör süpervizyonunda gerçekleştirdikleri başarılı sunumlarını da örnek veren Okray, bu yıl 22’cisi düzenlenecek olan Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi’ne (UPOK) Psikoloji Bölümü 2. ve 3. sınıf öğrencilerinden Saliha Demir, Melis Akalın, Helin Parlak, Ertuğrul Çöp ve Hasret Göger’in sözel bildirileri ile katılarak, çalışmalarını sunacaklarını belirtti.  Okay aynı zamanda, Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü, Psikoloji Yüksek Lisans Programı’na devam eden Melis Şen, Hasan Buldaç, Onur Alp Topcu ve A. Hazal Ünal’ın da 2-4 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan 2. Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Sempozyumu’nda LAÜ Psikoloji Bölümü’nü temsil edeceklerini ifade ederek, bu tür organizasyonlarda yer almalarından ötürü ve çalışmaları için gayret gösteren tüm öğrencileri tebrik ettiğini sözlerine ekledi.Başa dön tuşu