Prostat ilk sırada - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Sağlık

Prostat ilk sırada

Prostat kanserinin KKTC’de erkek kanserleri arasında ilk sırada olduğu açıklanırken erken teşhisin önemi vurgulandı.

Kıbrıs Türk Üroloji Derneği’nden yapılan açıklamada, Prostat kanserinin erken evrede herhangi bir sağlık sıkıntısına neden olmadığı ifade edilerek, kendisini iyi hisseden kişilerde de bu kanserin görülebileceği belirtildi.


Kıbrıs Türk Üroloji Derneği’nin, Mart’ın “prostat kanseri farkındalık ayı” olması dolayısıyla yayımladığı bildiriye göre, birinci derece akrabasında prostat kanseri teşhis edilen kişilerin 45 yaşından sonra muhakkak yılda bir kez PSA tahlili yaptırması ve bir üroloji uzmanına muayene olması gerekiyor.

“SİNSİCE İLERLİYOR”

Bildiride, prostat kanserinin diğer kanserler gibi önce sinsice ilerlediği, belli bir süre sonra kanserin süratle tüm vücuda yayılıp hastanın hayatını kaybetmesine neden olduğu belirtildi.

Her kanser türünde erken teşhisin önemli olduğu vurgulanan açıklamada, erken teşhis edilen prostat kanserinin tedavisinin mümkün olduğu ifade edildi.

Ailesinde prostat kanseri olmayan kişilerin 50 yaşından itibaren yılda bir kez, 60 yaşından sonra 6 ayda bir kez PSA tahlili yaptırmasının ve bir üroloji uzmanına muayene olmasının şart olduğu belirtildi.

Bu şartlara uygun hareket edildiği taktirde prostat kanserini erken evrede teşhis etmenin ve kanserden kurtulmanın kolaylaştığı ifade edildi.

“KANSERLE ERKEN TANIŞIYORUZ”

Sanayi, otomotiv, petrol gibi kanserojen maddelerin günden güne artmasıyla insanların kanserle erken tanıştığına işaret edilen açıklamada, 50’li yaşlardaki protat kanseri taramalarının 45’li yaşlara indiği belirtildi.

Prostat kanserinin dünyadaki erkek kanserleri arasında ilk 3’e, KKTC’de ise ilk sıraya yerleştiğine dikkat çekilen açıklamada, ilk başlarda belirti vermeyen ancak nadir de olsa bazı sıkıntıları yaratabilecek prostat kanserinin belirtileri şöyle sıralandı:

“İdrar yaparken zorlanma, geceleri 3- 5 kez idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, idrar torbasının tam boşalmama hissi, çok sıkışınca üzerine kaçırma. Eğer bu belirtiler varsa bunlar iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle de olabilir. Böyle belirtileri olan kişilerin muhakkak bir üroloji uzmanına muayene olması şarttır.”

Prostat kanseri belirtilerinin önemsenmemesi sonucunda karşılaşılacak belirtiler ise şöyle açıklandı:

“Bu sıkıntıları dikkate almayan muhtemel bir prostat kanseri hastası özellikle kaburga ve pelvis, kuyruksokumu bölgesindeki kemiklerde ağrı başlarsa ve bu ağrı dayanılmaz hale gelirse o zaman olası bir prostat kanseri nedeniyle kemiklere yayılım olduğunu düşünmek gerekir. Her kanserin olduğu gibi prostat kanserinin tedavisi hem kolaylık ve başarıyla hem de tamamen başarısız olabilir. Bu nedenle erken tanı şarttır. Yılda bir kez yapılacak kan tahlili ve muayeneyle kanserden korunmak mümkündür.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar