Projeler gerçekleşirse hastalar rahatlayacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşetSağlık

Projeler gerçekleşirse hastalar rahatlayacak

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yeni düzenlemeler ve projeler için düğmeye bastı. Bakanlık projeleri hayata geçirilirse yıllar süren birçok sorun artık tarih olacak

 

HEDEFLER SEVİNDİRİCİ: Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yılların çevre felaketi derenin üstü kapatılacak, çileye dönüşen park yerlerinde düzenleme yapılacak, trafo sorunu aşılacak. Onkoloji Merkezi, ay sonu tam kapasite faaliyete açılacak. Hemşire, hekim ihtiyacı kısmen giderilecek, hekim ve hemşirelerin özlük hakları iyileştirilecek

 

HASTANE İDARESİ MEMNUN:  Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayata geçirilen projeler, en çok yıllardır bu sorunlarla boğuşan hastane idaresini sevindirdi.  Başhekim Dr. Ersan Berksel: Sorunların çözümüne odaklanan ve çözüm üretirken de talepleri göz önünde bulunduran bir Bakanlık ile çalışıyoruz. Mutluyuz

Duygu ALAN

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, Başhekim Dr. Ersan Berksel ve Başhekim Yardımcıları Dr. Kenan Arifoğlu ile Dr. Bülent Dizdarlı ile yaptığı görüştü.

Kemal Deniz Dana, hastaneye gerçekleştirdiği ziyarette Havadis muhabiri ile de bir araya gelerek hayata geçirilen projeler hakkında bilgi verdi, yeni projeleri anlattı.


“Merkez ay sonu açılacak tünel çalışması sürüyor”

Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde inşa edilen ve geçtiğimiz aylarda Radyasyon Onkoloji Birimi’ni hizmete açan Onkoloji Merkezi’nin ay sonuna tam olarak faaliyete geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Dana, Onkoloji Merkezi’ni hastanenin ana binasına bağlayacak ve hem hastaların hem de hekimlerin ve diğer sağlık personellerinin iki bina arasındaki ulaşımını kolaylaştıracak tünelin inşası için de çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

“Derenin üzeri kapatılacak”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin orta yerinde bulunan ve yıllardır çevre felaketi yarattığı gerekçesi ile gündeme gelen derenin üzerinin kapatılmasının da bakanlık projesinde olduğunu kaydetti.

Dana, “Çevre düzenlenmesi projesi kapsamında derenin üzeri kapatılacak, böylece o çirkin görüntü yok olacak” dedi.

“Park yeri düzenlemesi yapılacak”

Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kronikleşen sorunlardan biri olan park yeri sorununun da çözümleneceğinin müjdesini verdi.

Dana, “Onkoloji Merkezi’nin ve hastane binasının önündeki mevcut park yerlerinde düzenleme yapılacak. Yapılacak düzenleme ile hasta ve hasta yakınları şuanda karşı karşıya kaldığı park sorunundan kurtulacak” dedi.

“Yeni asansörler yapılacak”

Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hem hasta ve hasta yakınlarının hem de personelin kullanımında olan asansörlerin, sürekli surette arızalandıkları ve işlerin aksamasına sebep oldukları gerekçesi ile yenilendiğini hastaneye 3 yeni acil asansör yapılmasının da bakanlığın hayata geçirmeyi hedeflediği projeleri arasında olduğunu belirtti.

“15 yıllık sorun tarihe gömülecek”

Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 15 yıldır özellikle yaz aylarında aşırı yüklenilmesi sonucu elektrik enerjisinin bütüne yetmediğini bu sebeple sorunlar yaşandığını kaydetti.

Hastanede elektrik enerjisi sorununun çözümlenmesi için ikinci bir trafo yapılacağını kaydeden Dana, enerjinin kesildiği zamanlarda mağduriyet yaşanmaması için de jeneratör alınacağını belirtti.

hastane

Dana, “Özellikle yaz aylarında hastanede elektrik enerjisinde aşırı bir yüklenme oluyor. Hal böyle olunca da voltaj düşüyor ve bazı zamanlar düşük voltaj sebebi ile anjiyo aletleri, tomografi ve klimalar devre dışı kalıyor. Sorun, enerjinin acil olmayan bölümlerden acil olan bölümlere kaydırılması ile öteleniyor. Ancak 15 yıldır süregelen bu sorunun artık kökten çözümlenmesi gerekiyor. Bunun için bakanlık harekete geçti, yeni trafo yapılacak ve jeneratör alınacak” dedi.

“Doktor hemşire ihtiyacı kısmen giderilecek”

Sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi için T.C. Sağlık Bakanlığı yardımıyla 8 uzman hekimin geçici süreyle KKTC’de görevlendirildiğini, özel hastanelerinden farklı uzmanlık dallarından 4 uzman hekimden hizmet alımı yapıldığını belirtti.
6 uzman hekim için de hizmet alımı işlemlerinin devam ettiğini kaydeden Dana, 17 uzman hekimin de sözleşmeli statüde istihdam edildiğini ifade etti.

Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından gerçekleştirilen sınav sonucunda 37 hemşirenin  istihdam edilme aşamasında olduğunu söyleyen Kemal Deniz Dana, 62 hemşire alımı için de istihdam yetkisi istendiğini açıkladı.

“Özlük hakları için çalışmalar sürüyor”

Kemal Deniz Dana, 2010 yılından sonra işe giren doktor ve hemşirelerin özlük haklarını iyileştirmek için Sağlık Bakanlığı’nın çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Bakanlık Müsteşarı Kemal Deniz Dana, “Hekimlerimizin devlet hastanelerinde çalışmasını teşvik etmek istiyoruz” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar