KıbrısManşet

Proje hazır top hükümetteLefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Başkentte harabe yapıların can ve mal güvenliğine zarar verme riskini ortadan kaldırmak ve suça ev sahipliği yapmasını önlemek için yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti

 
ADRES BELLİ: İstatistiklere göre başkent Lefkoşa, ülke genelinde uyuşturucu suçlarının en çok işlendiği şehir. Suç, yoğun olarak Surlariçi bölgesinde işleniyor. Uyuşturucu ticareti gece karanlığında, sokak ortasında gerçekleşirken harabe yapılar, bağımlılara ev sahipliği yapıyor 

BELEDİYENİN YETKİSİNİ AŞIYOR: Belediyenin yetkisi sınırlı. Yetki dâhilinde ancak bu yapılar mühürlenebiliyor. Mahkeme emri olmadan özel mülke giremiyor. Zabıtalar ise can güvenliği olmadığı için bu harabelere baskın yapamıyor. Belediyenin yetkilerinin genişletilmesi için yaptırım gücü daha yüksek yasalara ihtiyaç var

 

 “YASAL DÜZENLEME ŞART”: LTB Başkanı Mehmet Harmancı: Fiziki yapısı ile tehlikeli olan ve içerisinde suç işlenen yapılara gerekli fiziksel müdahalede bulunabilmemiz için yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Suçun önlenebilmesinin bir diğer etkin yolu polis denetimi. Şehir polisi kavramı genişletilmelidir

 

 

Duygu ALAN

Başkent Lefkoşa’da uyuşturucu ticareti Surlariçi bölgesinde yoğun olarak gerçekleşirken, tacirlerin tuzağına düşen gençler, bu maddeleri kullanmak için bölgedeki harabe yapıları kullanıyor. Surlariçi’nde kaderine terk edilen tarihi binaların müdavimi olan uyuşturucu madde kullanıcıları deşifre olan her mekânın ardından yenisini keşfediyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, konuya ilişkin Havadis’e yaptığı açıklamada,

Başkentte harabe yapıların gerek can ve mal güvenliğine zarar verme riskini ortadan kaldırmak gerekse uyuşturucu, fuhuş gibi suçlara ev sahipliği yapmasını önlemek için yaptırım gücü daha yüksek yasalara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Harmancı, ilgili yasal düzenlemeye ilişkin öneriyi hükümete sunduklarını belirterek hükümetin bu hususta bir an önce adım atması gerektiğini kaydetti.

Mehmet Harmancı, suçu önleyebilmenin bir diğer etkin yolunun da polis denetimi olduğunu söyleyerek, şehir polisi kavramının genişletilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

bally

Harabe yapılar uyuşturucu yuvası

Kuzey Kıbrıs’ta kullanımı ciddi boyutlara ulaşan uyuşturucu gençleri batağa sürüklüyor. Ülkede uyuşturucu madde kullanımına bağlı yaşanan ölüm olayları, durumun vahemiyetini ortaya koyarken Başkent Lefkoşa’da uyuşturucu ticareti Surlariçi bölgesinde yoğun olarak gerçekleşiyor.

Uyuşturucu pazarına dönüştürülen Surlariçi bölgesi, madde bağımlılarına da mesken. Madde bağımlıları, bu maddeleri genellikle Surlariçi’nde terk edilmiş ve yıkılmak üzere olan yapılarda kullanıyor.

 

Gece karanlığı fırsat biliniyor

Surlariçi bölgesi muhtarlarının ifadelerine göre, uyuşturucu ticareti genellikle karanlık çöktüğünde daha çok aydınlatmadan yoksun sokaklarda gerçekleşiyor.

Bağımlılar da bu maddeleri kullanmak için fark edilmemek adına gece karanlığını bekliyor.

 

Belediyenin eli kolu bağlı

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) Lefkoşa’da fiziki yapısı itibari ile tehlike arz eden yerleri mühürleyerek kullanıma kapatma yetkisi var ancak mahkeme emri olmadan özel mülke giremiyor. Zabıtalar ise içerisinde uyuşturucu ticareti, kullanımı ve benzeri suçların işlendiği tespit edilen bu harabe yapılara yeterli can güvenliği olmadığı için olay esnasında baskın yaparak suça müdahale edemiyor.

LTB’nin söz konusu yapılara müdahale edebilmesi için yaptırım gücü daha yüksek yasalar ın yürürlüğe girmesi gerekiyor.

harabe

 

Harmancı:  Yasal düzenleme istiyoruz

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, fiziki koşulu itibari ile can ve mal güvenliğini tehdit eden yapılara belediye tarafından mühürleme ötesinde bir müdahalede bulunulabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Bu hususta hükümete öneri sunduklarını kaydeden Harmancı, Belediyeler Birliği Değişiklik Yasası’nda da yer alan önerinin hayat bulması için hükümetin adım atması gerektiğini ifade etti.

Harmancı, “Bizim belediye olarak şuan için özel mülklere mahkeme kararı olmadan girebilmemiz mümkün değil ama rahatsızlığı polis bize belgeleyebiliyorsa bizim bu rahatsızlığı giderebilmemiz bu yönde yaptığımız masrafın karşılığını da karşı taraftan talep edebilmemizi sağlayacak bir yasal düzenleme istiyoruz. Belediyeler Birliği Değişiklik Yasası’nın maddelerinden biri de bu. Umarım hükümet bu hususta bir an önce bir adım atar. Bu önemli bir aşama olur” dedi.

 

“Şehir polisi kavramı genişletilmelidir”

Mehmet Harmancı, harabe yapılarda veya sokaklarda uyuşturucu ve benzeri suçların önlenebilmesinin etkin yollarından birinin de etkin polis denetimi olduğunu kaydetti.

Harmancı, “Etkin polis denetimi şarttır. Çünkü zabıta silah taşıyamıyor ve bu tarz konularda inisiyatif alıp oraya gitmesi de onu tehlikeye açık bir noktaya getirir. Bu nedenle zabıta sadece denetimini yapıp polise bilgi verebiliyor. Ülkede ciddi bir polis eksikliği var, polis de bunu biliyor. Ülkedeki polis eksikliğinin bir an önce giderilebilmesi ve şehir polisi kavramının genişletilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu