Köşe Yazarları

PRİM DESTEĞİNE EVET AMA DOĞRU ORANTILI


Aralarında finansörümüz Türkiye’nin de olduğu birçok dünya ülkesi içine düştüğümüz Covid 19 Pandemi ortamının ekonomik etkilerini azaltmak için birtakım ekonomik ve finansal tedbirler almışlardır. Bazı ülkeler alınmış olan bu tedbirleri halen uygulamaya devam etmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de hükümetimiz uyduruk kararlarla çalışmalara bir takım uyduruk destekler vermiş. İşverenlere de sigorta prim desteği sağlamıştır. Bu Sigorta Prim Desteği, istihdamın korunabilmesi açısından yapılmış olup Temmuz 2021 ay sonu itibariyle sona ermiştir.Diğer dünya devletlerini ele aldığımızda buna Türkiye Cumhuriyeti dahil onların bu sürece sağladıkları ekonomik ve finansal desteğe baktığımız zaman bizimki yani Kuzey Kıbrıs’ın sürece koyduğu katkı Sosyal Sigorta Prim Desteğinin dışında kayda değer bir icraat yok.

Bu süreçte yani Covid 19 Pandemi sürecinde kamu ile reel kesim yine ciddi biçimde ayrıştı. Her zaman bu iki kesim arasındaki farkı yaratan maalesef hükümetlerdir.

Reel kesim verimliliği kamu kesim verimliliğinden çok daha etkin iken hükümetlerin özel kesim verimliliğini ağızlarına almayıp kamudaki verimliliği ağızlarından düşürmeyenler kamu ile reel kesimi bir birinden ciddi şekilde ayrıştırıyorlar.

Temmuz ayı itibariyle sona eren Sosyal Sigorta Prim Desteği’nin devamı için bazı sivil toplam kuruluşları birtakım protesto mesajları yayınlayarak üyelerine ve halka Temmuz ayı ve sonrasını sigorta primlerini yatırmama çağrısı yaptılar. Ben pandemi nedeniyle özel kesime her türlü destek yapılmasını sonun kadar destekliyorum. Fakat bunun bilinçli bir çalışma sonucunda sektörlerin hak ettiği oranda olması gerektiğini söylüyorum. Şu an itibariyle ülkemizde tüm sektörlerin halen daha pandeminin etkisi altında kaldıklarını söylemek doğru değildir. Bir takım sektörlerin pandemi etkisini atlattığını ve eski çalışma düzenine döndüklerini biliyoruz. Sivil toplum destek talebini yaparken bilimsel çalışmasını tamamlamış olanak hangi kesimlerin destek almaya devam etmeleri gerektiğini verilerle ortaya koymaları gerekiyordu. Yoksa işte böyle içi boş toplamların yeni çekilmesi ve sivil toplumun başarısız gibi gözükmesiyle her türlü manevi yıpranmışlığın hazmedilmesiyle karşı karşıya kalırız.

Destek, beyan edilen Katma Değer Vergisi beyanlarına göre verilmelidir.  Destek beyan edilen sigorta prim bordrolarına göre verilmelidir.

Bu gün itibariyle ülkemizin iki öncü sektörü olan Turizm (Casino) ve Yüksek Öğrenim gibi sektörler pandemi sürecindeki krizi aşmıştır.

Bu gün itibariyle hala etki altında olan küçük esnaftır. Yani çarşı esnafıdır. Prim desteğine hatta başka diğer finansal desteklere evet ama her şirketin ve kişinin pandemi sürecinde yaşadığı ciro kaybına orantılı olarak destek verilmelidir. Aksi durumda eşitsizlik ve adaletsizlik devam edecek. Sivil toplum bunun çalışmasını ve önerisini bilimsel yapmalı.

 Başa dön tuşu