Polmer Lefkoşa’nın nabzını tuttu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Polmer Lefkoşa’nın nabzını tuttu

Rauf Denktaş Üniversitesi çatısı altında kurulan özerk yapıya sahip Sosyal ve Siyasal Politikalar Merkezi (POLMER) Lefkoşa’nın nabzını tuttu…

Yerel seçimlere yönelik olarak tartışmalar hız kazanırken Rauf Denktaş Üniversitesi Sosyal ve Siyasal Politikalar Merkezi (POLMER), Lefkoşa Türk Belediyesinde olası adaylar arasında seçmenin nabzını tuttu.
POLMER, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Rauf Denktaş Üniversitesi çatısı altında kurulan özerk yapıya sahip Sosyal ve Siyasal Politikalar Merkezi (POLMER) değişiklik olmadığı takdirde Haziran 2022’de yapılması gereken Lefkoşa Türk Belediyesi seçimlerine yönelik geniş çaplı ve kapsamlı bir araştırmayı tamamlamış bulunmaktadır.
Kurulduğu günden beri, Lefkoşa Surlariçi bölgesinin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına önemli ölçüde katkı koyan Rauf Denktaş Üniversitesi, kısa bir süre önce Sosyal ve Siyasal Politikalar Merkezinin özerk bir yapı olarak üniversite çatısı altında kurulmasını sağlayarak, bir bilgi üretim merkezi oluşturmuştur.
Önümüzdeki günlerde sonuçları açıklanacak 3 önemli çalışmayı yürütmekte olan POLMER güncel bir konu olan Yerel Yönetim seçimlerine yönelik ilk çalışmasını da LTB sınırları içerisinde yapmıştır.
Sosyolog Kudret Akay yönetiminde 17-22 Şubat tarihleri arasında LTB sınırları içerisinde hane bazlı yapılan araştırmada, mahalle büyüklüklerine oransal olarak ve sistematik olarak seçilen 823 seçmenle yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen veriler elektronik ortama aktarılmıştır.


Araştırma, seçmenin Lefkoşa Belediyesinin vermekte olduğu tüm temel hizmetlerden memnuniyetini ölçerken ayni zamanda LTB Başkanlığı için basında ismi geçen 11 olası adayın oy potansiyellerini tespit etmiştir.
Araştırma aynı zamanda LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın aday olması durumunda alabileceği oy oranını da saptamıştır.
Zengin veri tabanı birçok değişkenin, doğum yeri, anne doğum yeri, baba doğum yeri, kimlik, siyasi kimlik, parti tercihi, bölge/mahalle, cinsiyet, yaş grubu gibi birçok bağımsız değişkenlerle karşılaştırmalı sonuçlarını da vermektedir.
Araştırmada adı geçen adaylar kendileriyle ilgili bulguları POLMER’den ücret karşılığı elde edebilecekleri gibi, siyasal partiler de arzu ettikleri takdirde kendileriyle ilgili sonuç ve analizleri temin edebileceklerdir.
POLMER araştırmada kullanılan anket soru formunu aşağıdaki linkten okuyucuların, ilgilenenlerin erişimine açmış bulunmaktadır.
Araştırmayla sonuçlarının teminiyle ilgili daha fazla bilgi için 0546 990 6606 no’lu telefondan POLMER Araştırma Koordinatörü Gözde Gülşen’e ulaşılabilir.
Araştırma soru formu linki: Rauf Denktas University (rdu.edu.tr)

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar