KıbrısManşet

Polat 28 yıl hapis yatacakMağusa Ağır Ceza Mahkemesi 2015 yılında kaldığı yurttaki oda arkadaşı Tevfik Uzunoluk’u vahşice öldüren Tevfik Utku Polat aleyhindeki kararını dün açıkladı

Nadire BAHADİ

 Mağusa’da üniversite kampusundaki öğrenci yurdunda 22 Kasım 2015 tarihinde 19 yaşındaki oda arkadaşı Tevfik Uzunoluk’u acımasızca 23 kez bıçakladıktan sonra oda arkadaşının boğazını keserek vahşi bir cinayet işleyen Tevfik Utku Polat aleyhindeki karar dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıkladı.
Sanık Polat aleyhindeki 3 davadan suçlu bulundu.Mahkeme 21 yaşındaki Polat’ı “Adam öldürme” suçundan 28 yıl, “Ciddi darp” ve “Kanunsuz bıçak taşıma” suçlarından ise 1’er yıl hapis cezasına mahkum etti.

Sanık Polat’a işlediği cinayetin vahameti nedeni ile  “Adam öldürme” suçundan rekor ceza verildi.

Sanık aleyhindeki kararı okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Melek Esendağlı,  olayda hiçbir kusuru bulunmayan 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisinin kendi odasında hayatının vahim bir şekilde son bulduğunu söyleyerek, sanığın uzun süreli bir hapislik cezası ile cezalandırılması gerektiğini, verilen cezanın ibret verici ve caydırıcılığının yanında kamu vicdanına hitap etmesi gerektiği kanaatinde olduklarını belirtti.

 

Esendağlı: Uzunoluk, kusur atfedilmeyecek bir cinaye28te kurban gitti

Kararında İddia Makamı’nın mahkemede aktardığı olgulara değinen Başkan Melek Esendağlı, sanık Tevfik Utku Polat’ın aleyhindeki davalardan kendi kabul beyanı olgu ve emareler ışığında suçlu bulunduğunu söyledi.  “Adam öldürme” suçunun ömür boyu hapisle cezalandırılabilecek bir suç olduğunu belirten Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Melek Esendağlı, yaşam hakkının, gerek anayasa gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiyle korunan ve en fazla değer verilen bir hak olduğunu vurguladı.

Esendağlı, bu tür suçların toplumda infial ve korku yarattığını belirtti.

Olayın meydana geliş şekline bakıldığında sanık Tevfik Utku Polat ile maktul Tevfik Uzunoluk arasında ne olay gecesi ne de olay öncesi hiç bir husumet veya gerginliğin yaşanmamış olduğunu gördüklerini belirten Esendağlı, yine maktülün fiili, icrai veya ihmal düzeyinde sanığa yönelmiş hiç bir hareket veya işlevi olmadığını söyledi.

Maktül Uzunoluk’un sanıkla birlikte kaldıkları odada dışarıya çıkmama tercihini kullandığını ve maktulün doğal hakkı olduğunu belirten Esendağlı, Tevfik Uzunoluk’un olayın yaşanmasında katkısal kusuru olmadığını tahrik unsurunun yaşanmadığını kaydetti. Esendağlı, 19 yaşında, üniversite eğitimi için KKTC’ye gelen maktul Uzunoluk’un kusur atfedilemeyecek bir cinayete kurban gittiğini söyledi.

 

“Huzur ve güven zedelendi, kamu vicdanı yara aldı”

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Melek Esendağlı, sanık Tevfik Utku Polat’ın obsesif kompulsif ön tanısı ile aldığı ilaç tedavisini kendi isteği ile bıraktığını belirtirken sanığın bu şekilde sağlık koşullarını kendi eli ile ağırlaştırdığını kaydetti. Olayın okul yerleşkesi içindeki yurt binasında yaşanmasının endişe ve korku ortamına sebep olduğunu belirten Esendağlı, öğrencilerin huzur ve güvenliğinin ciddi olarak zedelendiğini, kamu vicdanının yaralandığını, bu hususların olayın ciddiyetini artırdığını kaydetti.

Yargılanmaktan kaçmak yerine polise yardımcı oldu

Sanık Tevfik Utku Polat’ın olay gecesi suçu işledikten sonra kız arkadaşı ile buluştuğunu ve yaptıklarını itiraf ettiğini, ardından ise polise giderek teslim olduğunu belirten Yargıç Melek Esendağlı, sanığın kendi ülkesine kaçma veya yargılanmaktan kaçma gibi ihtimali aklından geçirmediği gibi olayın hemen akabinde teslim olduğunu ve en erken vakitte her şeyi tüm detaylarıyla polise anlattığını söyledi.

Esendağlı, sanığın kişisel durumunda etraflıca üzerinde durulan hususun sanığın psikolojik rahatsızlıkları olduğunu belirterek, sanığın ruh sağlığındaki rahatsızlıkların azımsanamaz bir boyutta olduğunu kabul etmek gerektiğini söyledi.

Sanığın doktor ve sosyal tahkikat memuru raporlarında pişmanlığını geniş şekilde belirttiğini belirten Yargıç Esendağlı, sanığın mahkeme huzurunda da pişmanlığının gözlemlenip bu durumun sanık lehine değerlendirildiğini kaydetti.

Esendağlı, sanığın ilk günden polise yardımcı olduğu gibi, ithamında da suçu en erken zamanda kabul ederek mahkemenin erken tecellisi ve kamu vicdanın rahatlaması için katkı koyduğunu ifade etti.

 

Mahkemeden rekor ceza

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Melek Esendağlı, Tevfik Utku Polat’a verilecek cezanın türünün hiç şüphesiz uzun süreli hapislik cezası olduğunu kaydetti. 1 buçuk saatlik kararının sonunda Esendağlı, sanık Polat’ı “Adam öldürme” davasından 28 yıl, “Ciddi darp” davasından 1 yıl ve “Kanunsuz bıçak taşıma” davasından ise 1 yıl olmak üzere toplam 30 yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı. Esendağlı sanığın mahkum olduğu hapislik cezalarının birlikte çekilmesine karar verdiklerini belirtirken, mahkeme “Adam öldürme” davasında verilen karar ile rekor cezaya imza attı.

 


Uzunoluk: Hiçbir ceza acımızı dindirmeye yetmez    

Tevfik Uzunoluk

Oda arkadaşını vahşice öldüren Tevfik Utku Polat aleyhindeki kararı Tevik Uzunoluk’un ailesi de dinlemek için günü birlik ülkeye geldi. Aile, sanık hakkındaki kararı nefeslerini tutarak dinledi. Olguların aktarılması ile yine aynı tarifsiz acılara boğulan ağabey Mehmet Uzunoluk ile 2 amca, Havadis’e yaptığı açıklamada verilen hiçbir cezanın acılarını dindirmeye yetmediğini,  içlerinin yandığını söyledi. Tevfik Uzunoluk’un ölümünde ihmali bulunan tüm kurum ve yönetimleri sorgulayacaklarını belirten aile okumak için gelen çocuklarının uğradığı güvenlik zafiyetinin de peşinde olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu