Planlayıp çaldılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Planlayıp çaldılar

erhan bayandursun

Kilise mallarını çalmaktan tutuklu bulunan din görevlisi Erhan Bayandursun’un ve 3 suç ortağının tutukluluk süresi 6 gün uzatıldı. Zanlılardan Mehmet Salih Aydın, hırsızlığın önceden tasarlandığını itifraf etti

Evrim Kamalı


Lefkoşa’da 5 Mayıs’ta yapılan operasyonda bir klisiye ait etnografik nitelikteki eski eserlerle suçüstü yakalanan din görevlisi Erhan Bayandursun ile Mehmet Salih Aydın, Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun, polisteki 3 günlük tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından ek tutukluluk talebi ile dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olayla ilgili ifade veren polis memuru Alpaslan Yavuz,  zanlıların “Etnografik nitelikte olan eski eser kilise mallarını kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurma” suçlarından tutuklandığını belirtti.

Yavuz,  zanlıların Lefkoşa’da okullar yolunda bulunan park alanı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından önceki gün, saat 23.30’da yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araba içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet 58 cm çapında ve 63 cm yüksekliğindeki tunçtan mamul kilise çanlarını, bir adet 207 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 192 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, iki adet 190 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 152 cm boyunda bakırdan mamul şamdan ve bir adet 133 cm boyunda bakırdan mamul şamdanları kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurduklarını belirtti.

Yavuz, ES 245 plakalı van arabadaki eski eser nitelikteki tüm malzemelerin emare olarak alınıp, zanlılaırın suçüstü tutuklandıklarını söyledi.

Yavuz: Çalınan malların değeri 71 bin TL

Mesele ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini, zanlıların üç günlük tutukluluk sürelerinde evlerinin arandığını ve kanunsuz herhangi bir şey tespit edilmediğini belirtti.

Zanlıların gönüllü ifade verdiklerini ancak henüz gönüllü ifadelerin teyit tekzibinin henüz tamamlanmadığını mahkemeye aktaran

Yavuz, çalınan kilise mallarının 71 bin TL olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Yavuz, zanlıların 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Aydın: Satışına yardım edeceğimi söyledim, çalmadım

Mahkemede söz alan zanlı Mehmet Salih Aydın, “Erhan hoca bana 10 gündür bu malları çalacağını söylüyordu. Başta inanmamıştım. Erhan hocaya malların satışında yardım edebileceğimi söyledim ama ben çalmadım” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar