KıbrısManşet

Pilli: 2020 yılının sağlık yılı olması hedefindeyiz


Sağlık Bakanı Ali Pilli BRT’de yayınlanan Sabah Haber programına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Pilli: İmkansızlıklar içinde imkanlar yarattık

Kovid-19 ile mücadele konusunda değerlendirmede bulunan Bakan Pilli, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu kadar az vaka görülmesi, verilen mücadele sonucudur. İmkansızlıklar içinde imkanlar yaratıp büyük bir başarı elde edilmiştir. Bu başarı hepimizin başarısıdır” dedi.

39 gündür ülkede pozitif vaka görülmediği için insanlara güven geldiğini ve rahatlama yaşandığını söyleyen Pilli, maske takılmasının, sosyal mesafeye uyulmaasının ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemine işaret etti.

Sağlık Bakanı Pilli, alt yapının güçlendirileceğini ve vaka geldiği zaman insanlara daha iyi hizmet verilebileceğini, yaşanan pandeminin ardından ülkelerin sağlık alanına çok daha fazla önem vereceğini kaydetti.

“İmzalanan İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması’nda 500 yataklı hastane de var”

Bakan Pilli, KKTC ve Türkiye arasında imzalanan İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması’nda 500 yataklı Lefkoşa Devlet Hastanesi hazırlık projesinin ve temelinin yer aldığını söyledi.

GAÜ Hastanesi’nin projesini değiştirdiklerini ve orasının çok mükemmel bir hastane olacağını belirten Pilli, yeni hastane bitene kadar Dr. Nalbantoğlu Hastanesi’nin teknik yapısının da güçlendirileceğini söyledi.

“Girne Akçiçek Hastanesi GAÜ’ye taşınacak”

Bakan Pilli, GAÜ Hastanesi’nin tamamlanması için gerekli paranın fonda durduğunu ve bu hastanenin tamamlanmasının ardından Girne Akçiçek Hastanesi’nin oraya taşınacağını söyledi

Sağlığın alt yapısını güçlendirmenin üzerine yoğunlaştıklarını belirten Bakan Pilli, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve 2020 yılı yılının Sağlık yılı olacağı hedefinden vazgeçmediklerini kaydetti.

(BRT)


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı