Dünya

Petrol devi Venezuela’da günde 4 saat elektrik kesintisi


[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]A[/dropcap]esintileri Enerji Bakanı Luis Motta Dominguez açıkladı. Dünyanın bilinen en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi olan Venezuela’da büyüyen enerji kriziyle baş edebilmek için gelecek haftadan itibaren günde dört saat elektrik kesintisine gidilecek.

Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde kapasiteninin düşmesi nedeniyle başlayacak kesintilerin 40 gün sürmesi planlanıyor.Dünyanın en fazla petrol ihraç eden ülkelerinden biri olan Venezuela’da petrol fiyatlarının düşmesi ekonomiyi zora sokmuştu. Elektrik kesintilerinin ekonomiyi daha da baltalayacağı belirtiliyor.

Bu arada, ülkenin ünlü bira üreticisi Polar, dışarıdan tahıl alacak dolar bulamadığı için üretimi durduracağını açıkladı.

Ülkedeki bira üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren şirket, üretimin durmasının 10 bin çalışanı etkileyeceğini duyurdu.

Enerji Bakanı Luis Motta Dominguez, elektrik kesintisi programının gazetelerde ve bakanlığın internet sitelerinde yayımlanacağını söyledi.

Bakan, saat 20.00’den ertesi gün öğleye kadar kesinti yapılmayacağını belirtti.

Enerji krizi nedeniyle Şubat’ta tüm alışveriş merkezlerine daha az açık kalıp kendi enerjilerini üretme çağrısı yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, büyük iş adamlarının ekonomiyi mahvetmek için Amerika’yla işbirliğini yaptığını öne sürüyor.

Maduro, Polar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Mendoza’yı muhalefetle işbirliği yapmakla suçluyor. Parlamento muhaliflerin denetiminde.

Birçok iş adamı ve muhalif siyasetçiler, elektrik kesintileri ve temel tüketim maddeleri sıkıntısının kötü yönetimden kaynaklandığını söylüyor.Başa dön tuşu