Güney KıbrısKıbrısManşet

Pasaportları iptal edilen Kıbrıslı Türkler mektupla bilgilendirecek


Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından pasaportları iptal edilecek olan Kıbrıslı Türklere, pazartesi günü Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu’nun aldığı ilgili karar, Kıbrıs Rum İçişleri Bakanlığı Daimi Sekreterliği’nden gönderilecek mektuplarla bildirilecek.
Kıbrıs Haber Ajansı’nda yayınlanan habere göre, mektuplar, pasaport başvurusu yapılırken belirtilen 14 yetkilinin adresine gönderilecek; ilgili yabancı ülkeler de bu karar konusunda bilgilendirilecek.Ancak bazı kaynaklar, bu “yetkililerin” bazılarının Kıbrıs pasaportlarının hala geçerli olduğunu, bu Kıbrıslı Türklerin ayrıca Türk pasaportları olduğunu söylüyorlar.

Kaynaklar, Türkiye’nin Mağusa’nın tellerle çevrili bölgesi Maraş’ın statüsünün değiştirilmesi planına karşı Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne 5. devletlerarası başvurunun sunulması kararıyla ilgili olarak da, Hukuk Dairesi’nin gerekli prosedürü başlatabilmek için konuyu güney Kıbrıs’ın  işbirliği yaptığı yasal uzmanlarla görüşeceğini belirttiler.

Bu kaynaklar şöyle dediler:

“Bu uzmanlar tarafından önümüze konan önerilerden biridir ve şimdi hazırlık çalışmaları başlayacak. Şu an başvurunun ne zaman yapılacağını söylemek erken.”

“5. devletlerarası başvurudan sonra tellerle çevrili Mağusa bölgesi ve mülkiyet konusunda bazı yeni gelişmeler var. Yasal uzmanlar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu başvuruda ilerlenebileceğini söylüyorlar ve bu nedenle bu kararın olduğunu ifade ediyorlar.”

Başa dön tuşu