Paris Valiliği önünde çadır kuran evsizler tahliye edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Dünya

Paris Valiliği önünde çadır kuran evsizler tahliye edildi

paris

Fransa’nın başkenti Paris’te 1204 evsiz, Paris ve Ile-de-France Valiliği önünde kurdukları çadırlarda bekleyişlerinin 4’üncü gününde geçici konaklama imkanı sağlanmak üzere tahliye edildi.

Göçmenlere yardım derneği Utopia 56’nın da aralarında bulunduğu Collectif Requisitions adlı oluşumun desteğiyle, 1 Eylül Çarşamba günü Valilik önündeki Andre-Citroen parkında çadır kuran ve sayıları 1200’ü geçen göçmen ve evsizlerin durumu, yetkililer tarafından dikkate alındı.

Paris Valiliği önünde çadır kuran evsizler tahliye edildi


 

Göçmen ve evsizler, kalıcı konaklama imkanı sağlanıncaya kadar polis eşliğinde parktan tahliye edilerek geçici barınma merkezlerine alındı. Utopia 56’dan yapılan açıklamada, alandakilerin ısrarlı bekleyişi ve girişimler sonucu çözüm kapısının aralandığı ifade edildi.

 

Paris Valiliği önünde çadır kuran evsizler tahliye edildi

 

“Bu yaşananlar baştan beri böyle olmamalıydı”

“Bu yaşananlar baştan beri böyle olmamalıydı. Bu küçük bir zafer” değerlendirmesi yapılan açıklamada, bu seferberliğin amacının alandaki evsiz, kadın, erkek ve çocukların durumunu görünür kılmak, sonunda onların insana yakışır ve kalıcı barınma imkanına erişebilmelerini sağlamak olduğu kaydedildi.

Parktaki evsizlere bu süre boyunca çeşitli yardım dernekleri aracılığıyla belli aralıklarla ihtiyaç ve gıda dağıtımı yapılmıştı.

 

Paris Valiliği önünde çadır kuran evsizler tahliye edildi

 

Aralarında Afganistan, Fildişi Sahili, Eritre, Etiyopya, Fransa, Gine, Fas, Rusya, Sudan gibi ülkelerden evsiz ve göçmenlerin olduğu, ilk başta 600 kadar kişi 1 Eylül Çarşamba günü Paris ve Ile-de-France Valiliği önünde kalıcı barınma sağlanması amacıyla çadır kurmuştu. Eylemin 4’üncü gününde alandaki evsizlerin sayısı artarak 1200’ü geçmişti.

“Collectif Requisitions”ın evsizler için düzenlediği 10. eylem bugün polislerin müdahalesiyle son buldu.

Oluşum tarafından Aralık 2020’den bu yana yapılan eylemler sayesinde 3 bin 600’den fazla evsize barınma sağlandığı belirtiliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar