KıbrısManşet

Parayı kaptı kaçtı


Missina Restoran sahibi Salim Adalı, Metro Fish isimli işyeri sahibi Bülent Göktepeli’nin kendisi dahil uzun süre çalıştığı birçok işyerinden “işlerim zorda” diyerek mal getirme vaadiyle peşin aldığı yüklü miktarda parayla yurtdışına kaçmakla suçladı

 

“GETİRECEĞİ MAL İÇİN PARA ALDI”: Missina Restoran sahibi Salim Adalı, Metro Fish isimli işyerinin sahibi Bülent Göktepeli’nin balık sattığı restoran sahiplerinden, getireceği balıkların parasını önceden aldığını ve bu yöntemle topladığı yaklaşık 1.2 milyon TL civarında para ile adadan kaçtığını söyledi

 

“ÜLKEYİ TERKETTİ”: Adalı, Göktepeli’nin işini bir süre samimi olduğu restorancılardan aldığı borç para ile döndürmeye çalıştığını ancak borçların büyümesi ile ekonomik çıkmaza girdiği için restorancılar ve iş adamlarından aldığı para ile adayı terk ettiğini belirtti

 

132 BİN TL KAPTIRDI: Missina Restoran sahibi Adalı, kendisinin de Göktepeli’ye 132 bin TL kaptırdığını söyledi. Adalı: Yut dışından yüklü mal getireceğini söyleyip, peşin ödeme yapmamı Türkiye’de kullanılan çek kesmemi istedim. Verdim iki ay oldu ne mal ne para geri geldi

 

RES-BİR UYARDI: Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Mehmet Erülkü, restorancıları, alışveriş yaptıkları firmaları doğru seçmeleri hususunda uyardı. Erülkü: Restorancılara alışveriş yaptıkları firmaları doğru seçmelerini öneriyoruz. Her türlü suiistimale karşı tedbirlerini alsınlar. Restorancılara tavsiyem çoğunlukla yerli ürünleri tercih etmeleridir

Missina Restoran sahibi Salim Adalı, Lefkoşa’da uzun süre faaliyet gösteren “Metro Fish” isimli işletmenin sahibi, “Koreli” lakaplı Bülent Göktepeli’nin piyasaya yüklü miktarda borç takarak adadan kaçtığını iddia etti.

Adalı, Göktepeli’nin kendisine satmadığı balıkların ücretlerini önceden alarak geri ödeyeceğini belirterek yaklaşık 132 bin TL’lik çek aldığını ancak olayın üzerinden 2 ay geçmesine rağmen bu parayı hiçbir şekilde ödemediğini belirtti.

Adalı, Göktepeli’nin, piyasaya bilinen 1.2 milyon TL borç bıraktığını ve kendisinin yanı sıra Bekir Fıstık isimli iş adamına 600 bin TL ve başka bir iş adamının da 300 bin TL’lik çekini aldığını iddia etti..

Göktepeli ile iş yapan ve samimiyetine dayanarak borç para veren restorancılar mağdur oldu.

“Samimiyet kurduğu insanları dolandırdı”

Adalı, Bülent Göktepeli’nin, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde “Metro Fish” ismi ile şirket kurduğunu ve yaklaşık 5 yıldır da Missina Restoran olarak ticaret yaptıklarını belirtti.

Adalı, Göktepeli’nin ülkede faaliyet gösteren restorancılarla samimiyet kurduğunu ardından ise yüklü miktarda satmadığı malın parasını aldığını belirtti.

“Vermediği balığın parasını aldı”

Adalı, Bülent Göktepeli’nin anlaştığı restoranlara uzun süre ithal ettiği balıkları sattığını, samimi olduğu restorancılarla da para alışverişinde bulunduğunu belirtti. “Göktepeli’nin ticarette attığı yanlış adımlar, sonunu getirdi” diye konuşan Adalı, “samimiyet kurduğu restorancılardan balığı getirmeden parasını aldı. Restorancılar ne balığı alabildi, ne de Göktepeli’ye verdiği parayı kurtarabildi” diye konuştu.

Şirket tabelaları söküldü

Havadis iddiaları doğrulatmak için dün Metro Fish’in dükkanının bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi’ne gitti. Metro Fish şirketinin binasında şirket tabelasının sökülmüş olduğu görüldü. Ancak şirket çalışanları şirket sahibi Bülent Göktepeli’nin Cumartesi günü adaya geleceğini ifade etti.

Adalı: Bu adam piyasayı dolandırdı

Adalı tüm süreci ise şöyle anlattı: Ben 5 yıldır Metro Fish ile çalışırım. Benim alacağımın Metro Fish ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Ben odan aldığım balıkların paralarını verdim. Son dönemlerde Bülent Göktepeli iflası ile çıkış kapıları aramaya başladı. Yurtdışından yüklü mal getireceğim diyerek benden peşin çekler aldı. Bana biraz fazla çek kes, sen İş Bankası’nın çeklerini kullanıyorsun, Türkiye’de bu çekler geçerlidir dedi. Biz 132 bin TL’lik çekleri kestim. Bu geldi dedi ki balık getirme işi olmadı ancak senin çeklerini kullandım. Bana kendi çeklerini yazdı. Bu arada başka insanlardan da çekler almış. Bekir Fıstık’tan Erhan diye arabayla balık satan bir adamdan. Onun bize verdiği çekler geri dönmeye başladı. Ben şirketine gittim 3-5 gün içerisinde sana ödeyeceğim dedi. Bak dedim senin durumun iyi değil. Türkiye’de arsa var ev var satılmak üzere bankadan kredi alacam dedi. Pazartesi senin işini çözeceğim dedi. Yaklaşık aydır bu iş çözülmedi. Ertesi gün de Mersin’e gitti. Arıyoruz telefonlara cevap vermiyor mesaj atıyoruz cevap vermiyor. Kısacası bu adam piyasayı dolandırdı.”

Erülkü: Yüklü miktarda para alışverişine girdi

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Mehmet Erülkü, konuya ilişkin yaptığı araştırmada edindiği bilgilere göre, “Koreli” lakaplı ithalatçının uzun süre KKTC’deki restoranlara ithal ettiği balıkları sattığını, birkaç balıkçılık yapan kişi ile de yüklü miktarda para alışverişine girdiğini söyledi.

Mizanpaj 1

“Göktepeli borcunu ödeyemez duruma geldi”

Erülkü, Göktepeli’nin büyük bir mali çıkmaza girdiğini, piyasaya olan borçlarını ödeyemez duruma geldiğini kaydetti.

Mehmet Erülkü, tefecilere de borçlu olduğu öğrenilen Bülent Göktepeli’nin işletmesindeki “Metro Fish”i kapattığını ve ülkeden ayrıldığını söyledi.

RES-BİR restorancıları uyardı

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Mehmet Erülkü, restorancıları, alışveriş yaptıkları firmaları doğru seçmeleri hususunda uyardı. Erülkü, “Restorancılara alışveriş yaptıkları firmaları doğru seçmelerini öneriyoruz. Her türlü suiistimale karşı tedbirlerini alsınlar. Restorancılara tavsiyem çoğunlukla yerli ürünleri tercih etmeleridir” dedi.

Balıkları imha edilmişti

Tüm bu olaylar yaşanırken Metro Fish Balıkçılık isimli şirketin balıkları da Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi ekipleri tarafından el konulmuş ve imha edilmişti.

Belediyeden 23 Haziran’da yapılan açıklamada son kullanım tarihi geçmiş ve etiketsiz olan 559 kilo deniz ürünü tespit edilmiş ve imha edilmişti.

Açıklamada “Denetim Birimi ile Zabıta Şubesi ekipleri tarafından Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Metro Fish Balıkçılık isimli iş yerine yönelik olarak gerçekleştirilen denetimde çipura, levrek, karides, yengeç, midye gibi deniz ürünlerinin son kullanım tarihlerinin geçmiş olduğu tespit edildi. Bunun üzerine söz konusu ürünler anında müsadere edilerek imha edildi” denilmişti.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı