Spor

Paralar havada uçuyor !
Gazetemizin geçtiğimiz gün manşetten verdiği “Bunun hesabını kim verecek?” başlıklı habere Spor Dairesi’nden yalanlama da gelmedi cevap da verilmedi
400 BİN EURO’YA SALON PROJESİ: Hentbol Federasyonu Başkanı Bahadır Ayhan önceki gün BRT’de yayımlanan “7 METRE” programında 2019 yılında 400 bin Euro keşif bedeli ile 700 kişilik spor salonu yapma projesi sunduklarını ancak cevap alamadıklarını açıkladı.650 METRE KARELİK SALONA 680 BİN EURO: Spor Dairesi ise şu anda yaklaşık 650 metrekarelik Antrenman Salonu’nun sadece parkesini 680 bin Euro’ya değişiyor. Bundan önceki Spor Dairesi yönetimi 1200 metre kare büyüklüğündeki Lala Mustafa Paşa Salonu’nun zeminini 580 bin Euro’ya yenilemişti.

 

Havadis’in geçtiğimiz gün manşetten verdiği “Bunun hesabını kim verecek?” başlıklı haber spor kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Spor Dairesi’nin 2019’daki Proje Kaleminde yer alan 14 Milyon TL’nin yaklaşık 6 Milyon TL’sinin daire yönetiminin zamansız planlaması nedeniyle kullanılamayarak Maliye Bakanlığı’na devrolması ve spor yatırımlarının yapılamaması hakkındaki haberimize Spor Dairesi’nden hiçbir cevap gelmedi.

 

Yatırımlar ne olacak?

Spor Dairesi haberimizi yalanlamazken, 2019’da yapılması gereken ve yapılamayan, yaklaşık 6 Milyon TL karşılığındaki yatırımların 2020’de yapılıp yapılmayacağı da bilinmiyor.

Spor Dairesi 2019’da yapamadığı bu projeleri 2020’de yapmaya karar verirse bunlar 2020 bütçesinden ödenecek ve 2020’de planlanan yatırımlar da 2019 projeleri nedeniyle yapılamayacak.

2019’de 14 Milyon TL olan proje kalemini 2020’de 10 Milyon TL’ye düşmesine sebep olan Spor Dairesi, 2019 projelerini yapacaksa bu proje kalemindeki 10 Milyon TL’nin tamamı harcanacak ve 2020’de hiçbir proje yapılamayacak.

 

Antrenman salonu fiyasko!

Spor Dairesi mali politikaları yönetemekte başarısız olurken, ihalesine çıktığı projelerin de yanlış olduğu ortaya çıktı. Antrenman salonunun sadece parke zemini değişimi için yaklaşık 700 bin TL’lik ihaleye çıkması spor federasyonlarını ayağa kaldırdı. Antrenman salonunun camları kırık, penceleri işlemiyor, ısıtma sistemi yok, tuvaletleri yıkık dökük, kapıları kilitlenmiyor vaziyette iken ihalenin sadece parke zemini değişmesi için çıkması ve bunu da 700 bin TL’lik ihale ile yapması kafaları karıştırdı.

 

DAÜ salonu 580 bin TL’ye yenilenmişti

Spor Dairesi bundan önceki hükümet döneminde, DAÜ’nün 1200 metre kare büyüklüğündeki Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı zeminini, poliüreten malzeme ile 580 bin TL’lik ihaleye çıkılarak yenilemişti. Zemin, basketbol, voleybol, hentbol ve futsal gibi tüm salon sporlarında maç oynatmak için onaylı şekilde teslim edilmişti. Şimdiki Spor Dairesi yönetiminin DAÜ salonunun belki de yarısı büyüklüğündeki Antrenman Salonu’nun sadece parkesini değişmek için 700 bin TL’lik ihaleye çıkması “paralar havada uçuyor” yorumlarını beraberinde getirdi.

 

400 bin TL’ye salon projesi!

Tüm bu gelişmeler spor kamuoyunda yüksek sesle tartışılırken Spor Dairesi’nde bu işlerden kimin sorumlu olduğu halen bilinmiyor. Başbakan Ersin Tatar’ın Spor Dairesi’ndeki bu kötü yönetimden de rahatsız olduğu öğrenilirken, dairenin Hentbol Federasyonu tarafından hazırlatılan spor projesine de sıcak bakmadığı ortaya çıktı. Hentbol Federasyonu Başkanı Bahadır Ayhan önceki gün BRT’de canlı yayınlanan 7 METRE programında, 2019 yılında 400 bin TL keşif bedeli ile 700 kişi kapasiteli, çelikten spor salonu yapımı ve salon içerisinde konferans salonları ile federasyon lokali de yer alacağını projeyi Spor Dairesi’ne sunduğunu ancak olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadığını açıkladı.

 

 

Başa dön tuşu