Kıbrıs

Para aklamaya 2 yıl 6 ay hapislik


 

Devrim DEMİR

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]Ü[/dropcap]lkede 2011 – 2014 yılları arasından mülteci kaçakçılığı suçlarına karışarak elde ettiği 143 bin Dolar’ı akladığı gerekçesi ile Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Ali Kızılkaya suçlu bulundu. Mahkeme Kızılkaya’yı 2 yıl 6 ay hapse mahkûm etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde Başkan Ömer Güran, Yargıçlar Rauf Kürşat ve Vedia B. Barkından oluşan heyet kararını,  Yargıç Rauf Kürşat açıkladı.

Benzer suçlardan hapisliği var

Yargıç Rauf Kürşat,  sanığın işlediği insan kaçakçılığı suçundan daha önce Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 ay hapislik cezası ile cezalandırıldığını ve bu davanın da o mesele ile bağlantılı olmasına rağmen Suç Gelirlerini Aklama Yasası altında ayrı dosya olarak görüşüldüğünü belirtti. Yargıç, sanığı kendi vermiş olduğu ifade doğrultusunda yargıladıklarını ve sanığın kendi beyanı olan kaçırmış olduğu mültecilerden 143 bin Dolar gelir elde ettiğinin tespit edildiğini söyledi.

Yargıç Rauf Kürşat, bu tür bir suçun çok ciddi olduğunu ve incelendiğin de birçoğu savaş göçmeni olan mağdurların paralarını almasına hoş görü ile bakılamayacağını belirterek sanığa verilmesi gereken en uygun cezanın hapislik cezası olduğuna karar verdiklerini belirtti. Heyet adına kararı açıklayan Kürşat, sanığı mahkûm suçtan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdıklarını açıkladı.Başa dön tuşu