Köşe Yazarları

Pandemi döneminden çıkarılacak dersler…


Ülkede eğitimde gündem daha çok gelecek öğretim yılının planlamasına kaymış durumda… Gerek bakanlık, gerek sendikalar gerekse velilerin oluşturduğu sivil toplum grupları bu öğretim yılından ümidini kesmiş durumda… Haziran ayı içinde yapılacak olan merkezi sınavlardan sonra bu öğretim yılı kapanacak. Yaz döneminin nasıl geçirileceği ile ilgili bir planlamanın olduğunu da sanmıyorum.

Geçen hafta bu satırlarda yeni öğretim yılı ile ilgili düşüncelerimizi paylaştık ve bazı önerilerde bulunduk. Ancak geçtiğimiz hafta içinde İngiliz basınına ilginç bir araştırma sonucu yansıdı. Cambridge Üniversitesi’nden bir araştırmacının yaptığı çalışmaya göre, eğitimde kayıpların giderilmesi için okul saatlerinin ve yıl içindeki eğitim süresinin uzatılmasının çok bir yararı olmayacağı ortaya çıktı. Pandemi sırasında yapılan çalışma sonunda, İngiltere hükümetinin bugüne kadar aldığı önlemlere rağmen eğitim kayıplarının çok az bir kısmının giderilebildiği üzerinde duruldu. Bu konuda yapılacak finansal harcamanın istenilen sonucun alınmasına yardımcı olmayacağı ifade edildi.Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Vaughan Connolly’nin yaptığı çalışmada sürenin uzaması ile çok az bir gelişme olduğu ortaya çıkarken Connolly, eğitim kayıplarının giderilmesi için daha üretken bir yöntemin seçilmesi ve öğrencilere kendi öğrenmelerini planlama, izleme ve değerlendirme stratejileri geliştirerek, bazen “öğrenmeyi öğrenme” olarak da bilinen üstbiliş becerilerini desteklemek ve geliştirmek gerektiğini söyledi.

Cambridge Üniversitesi’nin bu araştırmasına paralel olarak İngiliz Psikologlar Derneği de eğer eğitim süresinin uzatılması için kaynak ayrılacaksa Matematik, İngilizce, Fen gibi dersler yerine, çocukların daha çok oyun oynamalarına, sosyalleşmelerine ve okulların kapalı olduğu sırada çoğu öğrencinin kaçırdığı müzik, el sanatları ve spor gibi etkinliklere katılmalarına fırsat yaratılmasına kaynak ayrılmasına vurgu yaptı.

İngiliz Psikoloji Derneği başkan yardımcısı Vivian Hill; “Öğrenmek için çocukların sınıfta sıraya oturması gerekmiyor. Onlara spor yapmaları, resim yapmaları, farklı el sanatları denemeleri ve sosyalleşmeleri için alan vermek gerekir, bunların hepsi öğrenmeye ve önemli yaşam becerilerinin gelişmesine yol açacaktır” dedi.

Tüm bunların ışığında geçen haftaki yazımda da bahsetmiştim. Yaklaşık iki ay sürecek olan yaz tatilini sosyal aktiviteler anlamında organize etmek için mutlaka Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın da yapacağı bir şeyler olması gerekir. Çocukların yeni öğretim yılına psikolojik olarak hazırlanması yeni öğretim yılındaki performanslarını etkileyecektir.

Bir yıldır bilgisayar önünde zaman geçiren ve daha çok temel ana dersler üzerinde kafa yoran çocukların artık Beden Eğitimi, Resim, Müzik gibi derslere de ihtiyaç duyduklarını kabul etmek gerekir. Konuşma fırsatı bulduğum ve sosyal medyadan bana ulaşan birçok aile çocukların bu şekilde ders yapmaktan bıkıp usandıklarını söylüyor.

Elbette eğitim kayıpları önemli ancak anladığım kadarı ile biz çocukların, gençlerin psikolojilerini düzeltmeden, istediğimiz ek ders saatini programa koyalım başarılı olması mümkün görünmüyor. Çocukların motivasyonunu artırmak gerekecek. Kaldı ki bu bir yıllık online eğitim döneminde öğretmenlerin de hem motivasyon kaybı yaşadığı hem de yıprandığını gözlemlemekteyim.

Yeni öğretim yılının başarılı olabilmesi için hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin mental olarak hazır olması gerekir. Tabii ki aileleri de unutmamak gerekir. Bu süreçte onlar da mental olarak yıpranmış ve var olan görevlerinin üzerine yeni görevler eklenmiştir.

Umarım bu pandemi süreci bize bir şeyler öğretmiştir. Belki de yeniden yapılanmak için bir fırsattır.

Neden olmasın?

 Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu