Pakistan’daki Kavga KKTC’ye Taşındı

0
Pakistan’daki Kavga KKTC’ye Taşındı
Kıbrıs Town Houses

Devrim DEMİR

Pakistan’da yer alan bir arazi yüzünden birbirine giren yedi Pakistanlı KKTC’de tutuklandı. Arazi yüzünden Pakistan’da başlayan kavga, Ercan’dan KKTC’ye girişte de devam edince polis beş Pakistanlıyı tutukladı.
14 Ekim 2013 tarihinde Ercan Havalimanı çemberinde gece yarısı arazi tartışması yüzünden aralarında husumet bulunan Pakistan uyruklu Sajad Ahmad ve Fail Hasan’ı zorla kaçırıp darp ettikten sonra öldürmekle tehdit ettiği iddia edilen Shakel Ahmad, Muhammed Saglain, Muhammed Atif, Sait İgbal ve Mustafa Tekbaş dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi nöbetçi Yargıç Pınar Beyoğlu’nun huzuruna çıkarıldı.
Meselenin soruşturmasını yapan Meriç Karakolu’nda görevli polis memuru Ojen Açıkada ifade verdi.

Soruşturma tamamlandı
“Adam kaçırma”, “Darp” ve “Şiddet tehdidi” suçlarını işledikleri gerekçesi ile yargıç önüne çıkarılan zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlandığını söyleyen polis memuru zanlı 1, 2, 3 ve 4’ün KKTC’de çalışma izinli olduklarını zanlı 5’in ise KKTC vatandaşı olduğunu belirterek mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

“Bize borcu vardı”
Yargıç Pınar Beyoğlu huzurunda yapılan yeminli ifadenin ardından zanlılara söz hakkı verdi. Zanlı 1 Shakel Ahmad mahkemede, “Bizim arazi yüzünden aramızda tartışma çıkmadı, annesi hasta olduğu için borç aldı ve borcunu bize vermedi. Başına demirle vurmadık bizden kaçarken arabaya vurdu” diyerek kendini savundu.

Teminata bağlandılar…
Mahkeme zanlıların KKTC’deki durumlarını göz önünde bulundurduğunu söyleyerek, zanlı 1, 2, 3 ve 4’ün yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, 3 bin TL nakdi parayı yatırarak serbest kalmalarına, zanlı 5 ‘in ise KKTC vatandaşı olduğunu pasaport ve seyahat belgelerini polise teslim etmesine emir verdi.