Özyiğit, Türkiye’de Farklı, KKTC’de Farklı... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
Kıbrıs

Özyiğit, Türkiye’de Farklı, KKTC’de Farklı…

Özyiğit

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, koalisyon hükümetinin, ekonomik paket konusunda “Ankara’ya başka, Kıbrıs Türk halkına başka konuştuğunu” iddia etti.

Özyiğit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın halka dönük söylemlerde “Özelleştirme gündemimizde yok” dedikleri, ancak diğer yandan da ekonomik programın uygulanacağına dair Ankara’ya sözlü ve yazılı taahhüt verdikleri ileri sürüldü.


“Ekonomik program, özelleştirmeleri öngörmektedir. Dolayısı ile ya Ankara’ya, ya da halka doğru söylenmemektedir” diyen Özyiğit, Başbakan Yorgancıoğlu’na seslenerek, “Sn. Yorgancıoğlu her fırsatta dilinizden düşürmediğiniz şeffaflık, ekonomik paket konusunda nerede kaldı?” diye sordu.

Özyiğit, şunları söyledi:

“Özellikle CTP’li yetkililer seçimler öncesinde keskin bir tavırla ‘paketi mutlaka revize edeceğiz’ dedi. Ancak, hükümete geldikten sonra söylemleri hem yumuşadı hem de değişti. Halk CTP’ye, UBP ile benzer icraatları yapsın diye onay vermedi”

Özyiğit, 28 Temmuz seçimlerinin ardından göreve gelen CTP/BG-DP/UG hükümetinin, ilk icraat olarak zamlara başvurduğunu iddia ederek, “UBP’nin kötü icraatlarına aynen devam edecekseniz, UBP’den ne farkınız kalır” dedi.

“GERÇEK SAHİPLERİNE DEVREDİLMELİ”

Açıklamasında Cypfruvex ve Kooperatif Merkez Bankası gibi kurumların yönetimlerinin özerk bir yapıya kavuşması yönündeki görüşünü de yineleyen Özyiğit, bu kurumların yönetim şekillerinin değişmesi ve yönetimin artık işçilere, üreticilere devredilmesi gerektiğini söyledi.

Kooperatif Merkez Bankasının Yönetim Kurulundaki yedi kişiden altısının istifa etmesinin bir fırsat olduğunu söyleyen Özyiğit, “Genel Kurul yapılarak gerçek sahibi olan köylüye, kooperatiflere devredilmelidir. Aynı şekilde, Cypruvex’in yönetimi de üretici birliklerine devredilmelidir. Siyasiler sadece bunun kontrolünü yapmalıdır” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar